Два претенденти для Шевченківського комітету

На посаду голови Шевченківського комітету називають дві кандидатури: письменника Івана Драча та хореографа Вадима Писарєва.

 

«Шкода, що йде Олійник – не дивлячись на свої переконання, він високоморальна людина і забезпечував чесне голосування на комітеті, а тиск і лобі там було завжди. Художники, музиканти, театрали просували своїх, домовлялися: проголосуйте за ось цього, а ми потім вашого підтримаємо. І Олійника агітували з усіх сторін», – коментує бажання піти з посади голови Шевченківського комітету письменник Василь Шкляр.

Тепер подейкують, що комітет може очолити хореограф Вадим Писарєв. При цьому ще одним претендентом називають Івана Драча.

Шкляр пропонує відмовитися від щорічної видачі премії і вручати її гідним у міру появи яскравих творів.

Анахронізмом премію вважає і письменниця Оксана Забужко. На її думку, сама концепція нагороди “совкова”, держава повинна не відзначати кращих, а заохочувати стипендіями молодих і підтримувати ринок книги.

«Те, що премію роздає 80-річний комуніст Олійник і, прости господи, автор трилогії «Радянський солдат» того ж покоління Олександр Сизоненко – найкращий показник архаїчності самої структури. Вважати реформами те, що в 90-х Шевченківську премію стали давати жертвам катів, премійованих нею ж десятьма роками раніше, не можна (мова про Василя Стуса та вигубив їх у свій час Микола Шамота). Вся 50-річна історія премії – лише модель УРСР, така, як і у всієї держави: незважаючи на косметичні реформи, совок так і пре. Наші лауреати образилися, що до них «генсек» не прийшов! Не дивно, адже Щербицький такі заходи теж особисто ніколи не відвідував», – зазначила Забужко.

Нагадаємо, голова комітету Борис Олійник заявив, що йде зі своєї посади, яку займає майже рік, під час святкування 50-річчя Національної премії ім. Т. Шевченка.

Як повідомлялося, Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка присудив Шевченківську премію з літератури Шкляру за роман «Залишенець»(«Чорний Ворон»).

 

Газета по-київськи

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики