Пам’яті Євгена Топінки

Юрій Волощак
Юрій Волощак

Хотілося б описати зовнішність, але що це дасть тим, хто не був знайомий із цією чарівною людиною. Чи не головні риси – зібраність, елегантність, акуратність, обов’язковість, добро і велике працелюбство. Діяльний багаторічний голова  товариства «Ческа беседа» у Львові. Активний член товариства «Пошук». Автор низки культурологічних ініціатив, зокрема  – створення пам’ятника бравому вояку Швейку у с. Скелівка (Фельштин) Старосамбірського району, встановлення пам’ятної дошки Івану Яковичу Горбачевському у Львові. Євген Топінка організував  виготовлення і відкриття у Празі меморіальної дошки Івану Горбачевському, уродженцю Тернопільщини, першому міністру охорони здоров’я, до його 150-річчя. Наполегливо займався ініціативою створення пам’ятника Масарику у Києві.

Україна впродовж всієї історії завжди мала тісні зв’язки з чехами та словаками, і коріння цих зв’язків губляться в глибині віків.

Мало хто з іноземців із такою любов’ю писав про знедолену Україну, як це зробив видатний чеський поет і громадський діяч Карел Гавлічек Боровський, який у 1842 р. відвідував Львів.

Іменем Франтішека Ржегоржа – видатного чеського етнографа, який жив у Галичині часто бував у Львові, дружив з Іваном Франком, названо вулицю у Львові.

Президент незалежної Чехословаччини Томашек Ґарріґ Масарик -людина-легенда, яку шанувала вся Європа, людина, яка передбачила її майбутнє, людина, яка неодноразово дивилася смерті в очі і була засуджена до страти. Великий гуманіст Т.Масарик підтримував теплі взаємини з І.Франком, М.Грушевським, С.Петлюрою, В.Винниченком, Л.Цегельським, М.Січинським, І.Горбачевським, І.Полюєм та багатьма відомими українськими політичними, науковими та культурними діячами. У Львові на його честь названо вулиці та школу, де теж установлено пам’ятник Томашу Ґарріґу Масарику завдяки діяльності Ческої беседи.

Гідне місце серед цих видатних особистостей займає Євген Топінка. У його доробку, присвяченому чесько-українським стосункам, окрім успішних громадянських ініціатив та великої кількості публікацій у періодиці, є наукові розвідки «Сехи у військових формуваннях  Українських Січових Стрільців та Української Галицької Армії», «Статті та документи до історії Чесько-галицьких стосунків», «Бесіди з Т.Г.Масариком», збірник «Ческа бесіда у Львові»,  «140 років товариству “Чеська беседа” у Львові», «Життєпис Франтішека Ргржегоржа, нарис «Голод» (про голод  1933 р. в Україні за спогадами батька), збірник листів українських діячів до Президента чеської республіки «Томаш Масарик і українці».

Євген Вячеславович Топінка народився у 1941 році, помер на Зелені свята 12 червня 2011 р. о 10 годині, йдучи до церкви св.Михайла.

Похорон відбувся 15 червня.

Вічна і світла пам’ять.