Мораль потребує захисту… знову?

Ілюстрація dlatebe.livejournal.com

Резонансний законопроект «Про захист суспільної моралі», який раніше було прийнято в першому читанні, відправлено на доопрацювання через те, що спірні питання «можуть відправити Україну назад у демократичному розвитку». Автори законопректу вважають, що неможливо підігнати всі спірні випадки під один законопроект, оскільки така ситуація має назву «цензура».

Нагадаємо, що 9 листопада 2011 року у Верховній Раді мали прийняти «Закон про суспільну мораль». На думку авторів законопроекту, щоб захистити суспільну мораль, слід, насамперед, обмежити доступ до медіа та інтернету, адже в телевізорі, газетах і особливо – в мережі – зосередився «розплідник» аморальності, а відповідно, люди п’ють, курять і лихословлять – чи не винятково через медіа.

«Перше місце по порнографії, перше місце по дитячій педофілії, п’янству, розбещенню і т. д. Будь-який батько вам скаже – є проблема. Потрібно, безперечно, вводити певний інструментарій», — вважає співавтор законопроекту Володимир Олійник.

Жорстокість, еротика та міцні слівця – геть із ефіру й текстів – закликають автори нового закону про суспільну мораль. До того ж, порнографічною продукцією пропонують вважати не лише відео та фото, а й описання акту. І навіть – коментарі експертів.

Лайку в ефірі й інтернеті теж потрапляє під заборону. «Сумнівні» речі призначені «моралісти» визначатимуть на власний розсуд. Телерадіокомпанії, що порушують суспільну мораль, позбавлятимуть ліцензій. «Тенденції у розвитку нашого суспільства свідчать про наявність моральних проблем. У їхній основі лежить падіння рівня життя, — стверджує чільник Нацкомісії з питань моралі Василь Костицький. – Українські сім’ї стали нездатні змінити ціннісні орієнтації молоді. На жаль, сьогодні сім’я не може дозволити собі піти до спортзалу або на концерт. Завдання держави – надати молодим людям можливість вибирати між пляшкою пива й годиною заняття спортом у спортзалі за тією ж ціною. Плюс – насильство у ЗМІ, криза універсального телебачення».

Перед голосуванням біля будівлі Верховної Ради відбувся мітинг представників ЗМІ, які вимагають заборони ухвалення законопроекту «Про захист суспільної моралі». Зокрема, журналісти стверджують, що відповідний закон зобов’язує інтернет-провайдерів обмежувати вільний доступ до веб-сайтів або їхніх частин, визначених Національною комісією з моралі як еротичні.

«Захистимо мораль від аморальної влади», «Нацкомісія із захисту моралі – сучасна інквізиція», «Вільна преса – моральне суспільство», «Моральна комісія – прихована цензура!», — попереджають журналісти.

Учасники розташувалися з лівої сторони від будівлі парламенту за стрічкою, що обмежує площу Ради і яка натягнута на місці зламаного в ході попередніх акцій протесту паркані.

До того ж, на думку членів Міжнародної федерації журналістів (яких у світі близько 600 тис. осіб),  законопроект «Про захист суспільної моралі» представляє серйозну загрозу для свободи преси. Головною його вадою є нечітке визначення «суспільної моралі».

«Ми стурбовані відсутністю системи стримувань і противаг, необхідних для запобігання зловживань влади, — йдеться у зверненні журналістів. – Національна комісія із захисту суспільної моралі в Україну без будь-якого судового нагляду зможе закривати друковані ЗМІ, відбирати ліцензії в електронних видань, скорочувати доступ до веб-сайтів за звинуваченням у сприянні «війні, тероризму, іншим проявам злочинної діяльності», «українофобії», «приниженні або образи нації чи особи за національною ознакою» або через «неповагу до національних і релігійних святинь».

Стежитиме за дотриманням норм уже відома за скандалом із романом Олеся Ульяненка «Жінка його мрії» Комісія з питань суспільної моралі. У цій справі письменнику вдалося відстояти свою книжку, а як буде з іншими книжками – наразі невідомо.

За матеріалами ТСН, newsru.ua, «Комсомольськая правда в Украине».

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики