Домінує російська?

Ілюстрація toloka.hurtom.com

Російською мовою в Україні видається 2/3 сумарного накладу газет, 9/10 журналів і продається близько 87% всіх книг. Про це свідчать дані аналітичного огляду “Становище української мови в Україні в 2011 році”, презентованого з нагоди Дня української мови та писемності.

Аналіз і власний моніторинг мовної ситуації здійснено активістами руху “Простір свободи” за сприяння інтернет-видання “Тексти”.
Як вважають дослідники, формування уявлення про “другосортність” української мови відбувається в першу чергу через телебачення і радіо, а також через сферу послуг і друковану продукцію.

Під час моніторингу прайм-тайму 8-ми телеканалів, здійсненого в жовтні 2011 року, встановлено, що лише 22% часу ефіру – це програми і фільми українською мовою. 47% часу займали програми російською мовою, 31% – двомовні програми.

Також, як відзначається, 69% фільмів у кінопрокаті легальному дубльовані або озвучені українською, решта 31% мають українські субтитри.

Українською мовою навчаються 82% школярів, у тому числі більшість школярів в 23 з 27 регіонів України. Винятками є лише Донбас і Крим, причому в Криму навчаються українською лише 8% дітей.

Автори огляду звертають увагу на те, що правове становище української мови за останні два роки погіршилося в результаті рішень центральної і місцевої влади, які стосуються освіти, судочинства, документообігу тощо.
Однак, як сказано в огляді, українська мова домінує лише в середній освіті, кінопрокаті та офіційному діловодстві, а в радіо-і телеефірі, сфері послуг, на ринку преси і книг панує переважно російська.

На думку авторів дослідження, незважаючи на те, що українська мова є єдиною державною і 2/3 громадянин вважають її рідною, а 53% спілкуються переважно українською, в незалежній Україні діють потужні чинники русифікації.

Джерело: УНІАН.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики