Толкін був «заслабким» для Нобеля

Дж. Р. Р. Толкін. Фото: findagrave.com

Нещодавно шведська газета Sudsvenska Dagbladet розсекретила черговий «пакет» документів Нобелівського комітету. Минуло 50 років із того часу, як комітет оприлюднив інформацію з «нобелівських перегонів» 1961 року, коли серед головних претендентів на Нобелівську премію з літератури були Дж.Р.Р.Толкін, К.С.Льюїс, Р.Фрост, Е.М.Форстер та інші.

Як випливає з висновків Нобелівського комітету, прозу автора трилогії «Володар перснів» Дж.Р.Р.Толкіна у 1961 р. було визнано «заслабкою» для премії: книжки «не доросли до найвищого рівня». Толкіна на премію номінув інший британський письменник – К.С.Льюїс, автор знаменитих «Хронік Нарнії».

Того ж самого 1961 року Нобелівський комітет відхилив кандидатури американського поета Роберта Фроста (Фрост виявився надто старий – 86 років) й англійського письменника Е.М.Форстера («тінь давнього себе» – констатував комітет). Натомість Нобелівську премію 1961 року отримав югославський автор Іво Андрич.

Про інші цікаві тенденції у “нобелівських перегонах” читайте у статті Євгена Стасіневича “Страсті за «Нобелем»: між мистецтвом і кон’юнктурою”.

За матеріалами «Gazeta Wyborcza».

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики