Топ-100 дитячих книжок усіх часів

Американський журнал Parent & Child опублікував топ-100 англомовних дитячих книжок усіх часів (100 Greatest Books for Kids).

Подаємо перших десять позицій рейтингу:

«Павутина Шарлотти»
Автор: Елвін Брукс Вайт, художник: Ґарт Вільямс. (Українською видав “Махаон-Україна”.)

Книга очолює список із сотні найкращих дитячих книжок усіх часів завдяки тому, що вже багато років здатна зворушувати серця і дітей, і дорослих. Екранізована 2006 року.

«Добраніч, Місяце»
Автор: Марґарет Вайз Браун, художник: Клемент Гард.

Книгу видано понад 50 років тому, однак вона й досі лишається однією з улюблених книжок, які читають дітям на ніч. Проста історія, однак ілюстрації заохочують до того, щоб читати її ще раз і ще раз.

«Складка в часі»
Автор: Маделін Л’Енґле.

Книга побачила світ у 1962 р., і з того часу вона не втратила своєї актуальності. Наукова фантастика, що її мусить прочитати кожен: мудра й безсмертна книга про добро і зло, про самореалізацію і велику силу любові.

«Сніжний день»
Автор і художник Езра Джек Кітс.

Одна з перших ілюстрованих книжок, головний герой якої – афроамериканець. 1963 року одержала премію Caldecott Medal. Проста й добре намальована історія хлопця, який вирушає в мандри, аби дослідити засніжені навколишні будівлі.

«Там, де дикі речі»
Автор і художник Моріс Сендак.

Що ви робитимете, коли ваші маленькі дикі речі постійно шумлять, гудуть, ревуть і весь час вертять своїми жахливими очиськами? Звісно, скажете їм: «Цить!».

«Гаррі Поттер і філософський камінь»
Автор: Джоан Ролінґ, художник: Марі Ґраепре (українською перекладено у видавництві «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га»).

«Гаррі Поттер» Джоан Ролінґ – на шостому місці як книжка, що заохочує дітей до читання. Експерти рейтингу вважають її однією з найважливіших перших книжок для дитини.

«Зелені яйця й шинка»
Автор і художник Д-р. Сеусс.

Кожен із експертів рейтингу назвав цю річ серед своїх улюблених дитячих книг. Заохочує дітей до римування, повторення і – ясна річ! – читання. Прочитавши книгу Сеусса, дітки замислюються над тим, чому ніколи не слід судити яйця за їхнім кольором.

«Щоденник Анни Франк»
Автор: Анна Франк. (Є уривки в українському перекладі Л. Гончар.)

Книга ввійшла до списку як постійне нагадування про злочини фашистів. Щоденник, написаний єврейською дівчинкою Анною Франк – необхідне читання для кожного з нас. Увага: містить фрагменти для “дорослого” читання.

«Щедре дерево»
Автор і художник Шел Сільверстейн.

За простим текстом цього поета ховається непроста істина: радість, що її отримуєш віддаючи, й небезпека забагато брати.

«Жаба й Жабун – друзі»
Автор і художник Арнольд Лобель.

Проста мова, виразні малюнки, історія й гумор – ось, що в цій книжці приваблює читачів уже понад півстоліття.

Серед інших до списку також увійшли книги «Матильда» Роальда Дала, «Щоденник слабака» Джеффа Кінні, книжка-картинка для найменших «Дуже голодна гусінь» Еріка Картла та інші.

Повний список зі ста найкращих книжок для дітей дивіться на сайті рейтингу.

Як повідомляють на офіційній сторінці рейтингу, спеціалісти (як високоповажні літературні експерти, так і вчителі й батьки) обирали сотню найкращих книжок із понад 500 позицій. Серед них – як ті книжки, що їх експерти читали в дитинстві, так і ті, що вони залюбки читають тепер разом із дітьми. Було враховано різні критерії – жанр, тема, формат, вікова категорія читачів, авторство й внесок книги в культуру країни. Особливо зважали на літературну якість текстів і художнє оформлення, популярність книг, новизна й «вічні цінності».

Нагадаємо, що раніше американське видання The New York Times назвало десять найкращих ілюстрованих дитячих книжок, виданих упродовж 2011 року.

За матеріалами scholastic.com.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики