День рідної мови: “вітання” від Табачника

Дмитро Табачник. Фото: school-5.slavyansk.biz

Міністр освіти Дмитро Табачник запроваджує нові типові навчальні плани в середній школі. У цьому документі, серед різних новацій, вирішується й доля української мови та історії, — пише «Дзеркало тижня».

Передусім у новому навчальному плані скорочено кількість уроків української мови – до двох на тиждень (для порівняння: у Росії на вивчення державної російської мови в шостому класі середньої школи відводиться шість (!) уроків щотижня). «Реформи» чекають і на програми з української літератури: у 7-х, 8-х та 9-х класах кількість годин на її вивчення також зменшується.

Гірша ситуація складається з історією України. За задумом керівництва Міносвіти, цей предмет як такий взагалі зникне з розкладу шкільних уроків (хоча традиційно викладався навіть у Радянському Союзі). Натомість з’явиться новий, інтегрований курс — історія, у якому буде поєднано всесвітню історію та історію України. Навчальних планів для 10-го та 11-го класів не розроблено, тож про подальшу долю предмету «Історія України» нічого певного сказати не можна.

Як пише «Дзеркало тижня», з новими типовими навчальними планами для середньої школи, розробленими в Міносвіти під грифом «Проект», мало змогу ознайомитися дуже вузьке коло лояльних до нього освітян. Як повідомляють поінформовані джерела, відповідний наказ уже підписаний Д.Табачником і офіційно зареєстрований під №93 від 01.02.2012 року.

Дмитро Табачник заперечив той факт, що у шкільних програмах поєднають курси «Історії України» та «Всесвітньої історії»: «Абсолютна неправда! Схрещувати предмети ніхто не буде, — заявив Табачник в інтерв’ю газеті «Сегодня». – Річ у тім, що у стандарті записано: гуманітарна складова досягається викладанням наступних предметів – і йде перелік. Це норма стандарту, де через кому записана «Історія України», «Загальна історія» і т. д. Але якщо в розділі «Природничі науки» записана «Біологія» і «Географія», «Фізика» і «Хімія», це ж не означає, що біологію з географією й фізику з хімією хтось схрещуватиме!».

Утім, міністр освіти підтвердив те, що розглядаються варіанти зі скорочення кількості уроків із української мови та історії України. Натомість планують ввести додатковий урок інформатики та відвести години на вивчення другої іноземної мови.

Дмитро Табачник також підкреслив, що його відомство поки не має відношення до проекту, оскільки його розробляє група вчених Національної академії педагогічних наук.

«До цього треба ставитись по-філософськи і досить спокійно, — коментує дії очільника Міносвіти радник Президента Ганна Герман. — По-перше, Табачник, як і Валуєв, не вічні. А по-друге, така є ментальність українського народу. Наші люди радше зроблять ефективніше, коли треба робити навпаки. Згадайте роки, коли при владі була помаранчева команда, тоді навпаки було, я б сказала, певне нав’язування української мови для східних регіонів, для Криму, але це дало цей ефект. Така вже природа українців, що, коли їм забороняти, то вони краще будуть за це боротись. Тому я не знаю, чи ці смішні ініціативи нинішнього Міністерства освіти матимуть той ефект, на який розраховують їхні ініціатори», — підсумовує Г. Герман в інтерв’ю «Радіо Свобода».

Нагадаємо, що раніше дії Дмитра Табачника в якості міністра освіти критикували Оксана Забужко, Ірена Карпа та інші. Тоді з програми ЗНО з української літератури було вилучено твори про Голодомор.

За матеріалами видань: «Дзеркало тижня», «Сегодня», «ВВС Україна», «Радіо Свобода».

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики