В Україні «страждають» бібліотеки

Фото: sdmart.org

За даними Рахункової палати, мережа бібліотек в Україні скоротилася, кількість відвідувачів – зменшилася, а 80% фондів – це соціально-політичні видання минулого століття, яке не має попиту серед читачів. Про це повідомляє видання «Коммерсантъ.uа».

«Фактично це перетворило державні бібліотеки на архіви», — написано у звіті Рахункової палати. За 2008-2012 рр. в українських бібліотеках книги списувалися вдвічі швидше, ніж оновлювалися фонди, — зазначає Рахункова палата, — що призвело до скорочення кількості книжок на 13,2 млн. примірників.

Поступове закриття бібліотек і скорочення фондів констатують і в Держкомітеті статистики. За даними комітету, якщо у 1990 році в Україні було 25,6 тис. бібліотек, у яких зберігалося 419 млн. книжок, то 2010 року – всього 19,5 тис. бібліотек і 326 млн. книжок.

Головною причиною вказаних проблем є недостатнє фінансування, — вважають у Рахунковій палаті. 80% грошей, що їх держава виділяє на книгозбірні, йде на зарплати співробітникам бібліотек. «У бюджеті жодного разу не планувалося окремим рядком поповнення бібліотечних фондів», — стверджують у Палаті.

В Асоціації бібліотек, до всього, скаржаться й на погане технічне оснащення книгозбірень. За словами директора науково-педагогічної бібліотеки імені Сахомлинського Павла Рогова, «рівень інформації й доступу українських бібліотек до інтернету складає всього 10%».

А тимчасом Президент України Віктор Янукович пообіцяв українцям створити в недалекому майбутньому всеукраїнську мережу електронних бібліотек. Про це він заявив під час ХІІІ з’їзду Партії регіонів, — пише «Тиждень». «Найближчим часом стане реальністю національна мережа електронних бібліотек та система електронного управління», — заявив Янукович.

Вперше про створення загальнонаціональної електронної бібліотеки Янукович заговорив ще в березні минулого року. Тоді гарант виступив з ініціативою створити електронну бібліотеку про Україну.

Як писав раніше «ЛітАкцент», восени 2011 року у Великобританії прокотилася хвиля акцій проти закриття бібліотек.

За матеріалами «Коммерсантъ.uа», «Тиждень».

Читайте також:

100 книжок для сільської бібліотеки

Разом із EX.UA закрили легальну електронну бібліотеку

Живий ланцюг за бібліотеку

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики