Всеукраїнський тур польськими замками та резиденціями

Видавництво «Грані-Т» та Польський інститут у Києві представляють путівники відомого мандрівника і журналіста Дмитра Антонюка, присвячені польським замкам та резиденціям на території України. Презентації пройдуть у Києві, Вінниці, Кам’янці-Подільському, Тернополі, Івано-Франківську, Львові, Луцьку та Житомирі. Перша презентація відбудеться 17 березня о 15:00 у столичному руському клубі «Культ Ра» (вул. Володимирська, 4).

Замки й палаци – найтаємничіша архітектура, від якої віє живим духом старовини. Вони хвилюють уяву і старанно оберігають свої таємниці, чимало з яких іще можна відкрити. Виявляється, що їх збереглося в Україні набагато більше, ніж прийнято вважати.

Більшість замків і шляхетських резиденцій звели колись на наших теренах польські королі, магнати і військові діячі. Якщо рахувати кількість пам’яток, представлених у обох частинах праці Дмитра Антонюка, то вийде цифра 470! І вона неостаточна, оскільки автор сподівається, що, можливо, існують й інші резиденції польських родин, які він ще не відкрив. В книгах описані пам’ятки більшості правобережних областей України, за невеликим винятком.  В першій частині автор представляє історію польських родових гнізд, починаючи від часів середньовіччя і закінчуючи добою бароко; у другій мова йде про польські резиденції від епохи класицизму і до 1939 року. Опис майже кожного палацу чи замку містить захопливі історії життя його мешканців (Ґрохольських, Собанських, Скібнєвських, Потоцьких, Сенявських Браницьких тощо), разом із детальними даними про найбільш цінні речі, які вони там мали, метаморфози зовнішнього вигляду споруди, яких вона зазнавала з плином часу, її сучасний статус і стан. Водночас автор закликає звертати якнайпильнішу увагу на ті пам’ятки, які опинились на межі зникнення, тож не оминає резиденції і замки, які на перший погляд вже не становлять інтересу для туристів.

Путівники також містять корисну інформацію про інфраструктуру і дороги, а також особисті враження, а почасти і пригоди, пов’язані із дослідженням архітектурного спадку поляків в Україні. З огляду на це книжки читаються легко і в певній мірі є різновидом мандрівних дорожніх нотаток.

Київ
17 березня, 15:00, руський клуб «КультРа» (вул. Володимирська, 4)

Вінниця
19 березня, 16:00, Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А.Тімірязєва (вул. Соборна, 73)

Кам’янець-Подільський
20 березня, 11:30, Кам’янець-Подільський національний університет ім. Івана Огієнка

Тернопіль
20 березня, 19:00, арт-клуб «Коза»
21 березня, 11:00, Тернопільський національний педагогічний університет ім. В.Гнатюка (вул. М. Кривоноса, 2)

Івано-Франківськ
21 березня, 19:00, Арт-кафе «Мармуляда» (вул. Чорновола, 23,  Стара Фортеця)

Львів
22 березня, 15:00, Обласна організація УТОПІК (вул. Коперніка, 40а), 19:00 Арт-кав’ярня «Квартира 35» (вул. Вірменська, 35)

Луцьк
23 березня, 12:00, Волинський національний університет ім. Лесі Українки (проспект Волі, 13), 19:00, пивний клуб «Майдан», вул. Бойка, 2

Київ
28 березня, 19:00, Будинок учених (вул. Володимирська, 45а)

Житомир
4 квітня, 16:00,  Краєзнавчий музей (майдан Замковий, 1)

 

Читайте також літературні мандрівки містами України і світу.

Читайте також огляд серії путівників від видавництва “Грані-Т”.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики