5 квітня – День без матюків?

Ілюстрація з сайту vsiknygy.net.ua

Українські письменники і видавці брати Капранови пропонують запровадити в Україні День без матюків. Листи з такою пропозицією вони планують надіслати до Верховної Ради, уряду та Адміністрації Президента. Наразі вони збирають підписи прихильників ініціативи проведення Дня без матюків, — пише «Радіо Свобода».

День без матюків пропонують призначити на 5 квітня, приурочивши «свято» до початку весняного книжкового ярмарку «МЕДВІН».

За словами братів Капранових, самі вони, на відміну від своїх героїв, нецензурної лексики не вживають. «У нашій новій книжці діють бізнесмени і політики. Ну, скажіть, ви повірите, якщо ви відкриєте книжку, а там бізнесмени і політики говорять між собою без «б…», даруйте на слові, — розповідає Віталій Капранов. — Такого не буває. Тому ми змушені озброювати їх їхньою ж лексикою», – пояснює він. І додає: «Але якщо в реальності вони почнуть використовувати інші слова, то ми залюбки будемо писати інакше – ми ж реалісти, не фантасти».

Письменники направлять відповідного листа до Верховної Ради, Кабінету Міністрів та в Адміністрацію Президента.

Утім, депутати до ймовірності впровадження Дня без матюків ставляться досить скептично. Це не найбільша «мовна» проблема українців, вважає, зокрема, член парламентського Комітету з питань культури і духовності, голова «Просвіти» Павло Мовчан. На його думку, головне – щоб люди говорили українською. «Мова не замкнута, вона існує в суспільному просторі. І суспільний простір вдається до різних емоційно забарвлених форм. Це не сьогоднішня проблема, вона  віковічна. Але від цього мови не зникають», – переконує Павло Мовчан.

Можна, звичайно, виділити один день на рік, щоб не лаятися, але, мабуть, саме у цей день найдужче кортітиме це робити, говорить поет-слемер Артем Полежака. «От мене постійно запитують: як ви ставитеся до ненормативної лексики в поезії? А як я можу до цього ставитись? Це не погано і не добре, – зауважує він. – А день без матюків – це така спроба довести цю проблему до абсурду, щоб зняти напругу у суспільстві. І щоб більше не виникало таких питань».

Артем Полежака долучився до ініціативи провести 5 квітня власний День без матюків на книжковому ярмарку «Медвін». Цього дня, зокрема, завершується поетичний марафон «Віршень», на якому письменники покажуть, що яскраво можна виступити і без лайки.

Ініціатори Дня без матюків кажуть, що спочатку ідею підтримав і український художник та драматург Лесь Подерв’янський, відомий, зокрема, через свої брутальні тексти. Однак, за словами Капранових, потім врешті відмовився, заявивши, що не може йти «проти природи».

За матеріалами «Радіо Свобода».

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики