Видавничі проекти МОН: освіта і корупція

Фото: emarket.ua

На порталі «Свідомо» з’явилося журналістське розслідування Максима Опанасенка, присвячені темі корупції у «видавничих проектах» МОН. Чотири видавництва, що протягом останнього року були ланками в комерційних бізнес-схемах Міністерства освіти, отримали державне фінансування за програмою «Українська книга».

Програма ця фінансується бюджетом щороку. У 2012 р. було виділено 40 млн грн. За них випустять 228 творів українських авторів. Визначенням авторів і проведенням тендерів займається Державний комітет телебачення і радіомовлення.

Так, Енциклопедію-довідник зі світової літератури друкуватиме «Видавничий дім “Освіта”». Очолюване екс-директрисою державного видавництва «Освіта», що підпорядковувалося Міносвіти, Тамарою Ткаченко, у 2011 р воно друкувало «Індивідуальні комплекти підготовки до ЗНО» і «Довідник абітурієнта-2012». Перше розроблялося працівниками державного підприємства Український центр оцінювання якості освіти, друге – чиновниками Міносвіти. Інформація і того, й іншого видання в попередні роки була безплатною. Вже у 2012-му «Освіта» отримала найбільше державне замовлення на друк підручників для першокласників. Із 61-мільйонного бюджету на друк видавництво, що існує менше року, отримало понад 20 млн грн.

Словник антонімів і синонімів і Словник фразеологізмів та сталих виразів друкуватиме» Видавнича група “Основа”» з Харкова. У 2011-му вони разом із харківським «Ранком» і київською «Літерою ЛТД» монопольно друкували завдання для контрольних робіт для 5-8 класів і під прикриттям Міносвіти примусово продавали їх у школах. Хоча, за обіцянками Міністерства освіти, ці завдання так само мали б поширюватися безплатно.

Той самий «Ранок» друкуватиме за державні гроші український переклад «Легенд про короля Артура».

Ще одне харківське видавництво – «СИЦИЯ» – у документах Міносвіти до 2011 року не фігурувало. Торік воно свідомо, за замовлення МОН, надрукувало книжок, кількість яких була менша за кількість учнів. «Недостачу» виставили на продаж. Належить воно Антоніні Нестеренко. Вона є колишнім керівником видавництва «Харківкнига», директором якої є її чоловік – Євген Нестеренко. «Харківкнига» входить в «Укрвидавполіграфію», яка з липня 2010-го підпорядкована Міністерству освіти. Для проекту «СИЦИЯ» друкуватиме книгу Павла Вольвача «Кляса».

Також за програмою «Українська книга» видаватимуть твори Лади Лузіної, Ірен Роздобудько, «Молоду гвардію» Олександра Фадєєва. Відмовилися від участі у програмі Юрій Андрухович і Ліна Костенко.

Джерело: «Свідомо».

Читайте також:

Андрухович: Табачник – це загроза українській мові

Замість «Фауста» — «Алхімік»?

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики