«Німецький Букер» за «Окружний суд»


Однією з найпрестижніших літературних премій Німеччини є «Deutscher Buchpreis» — німецький аналог «Букера». Цьогоріч премією відзначили роман Урсули Крехель (Ursula Krechel) «Окружний суд».

Вибір цьогорічного лауреата «Deutscher Buchpreis» досить несподіваний. Серед шести фіналістів німецького аналога «Букера» «Окружний суд» вважали аутсайдером. Але представницьке журі, що складається з письменників і літературних критиків, саме його назвало найкращим німецькомовним романом 2012 року.

Журі особливо відзначило «політичну гостроту» картини післявоєнної Німеччини, відтвореної автором, «місцями поетичну, місцями лаконічну», але завжди тонку архітектуру оповіді й «чудову холоднокровність», із якою написано цей «сучасний роман».

Урсула Крехель, мешканка Берліна, — не новачок у літературі. Вона видала вже 13 збірок віршів і кілька книг прози. «Окружний суд» — її другий роман. У попередньому (що називається «Шанхай далеко від чого») повоєнні судові колізії в Західній Німеччині були однією з периферійних тим, натомість у новій книзі вони стали головними. «Окружний суд» оповідає історію Ріхарда Корніцера — юриста, який мріє стати суддею, проте зазнає переслідувань нацистів за єврейське походження й емігрує на Кубу, проте згодом стає суддею у ФРН після війни.

Його трагедія, як і трагедія його дружини-протестантки, яка залишилася в «третьому рейху», а також дітей, яких вдалося переправити до Великобританії, де вони полюбили прийомних батьків більше, ніж рідних, тісно переплітається з документальною історією Німеччини, з реальними фактами. Такий симбіоз фікції й документа (багатьом знайомий почасти за історичним романам Солженіцина) подобається далеко не всім рецензентам. Проте саме «Окружний суд» названо кращим німецькомовним романом року.

Переможниця отримала 25 тисяч євро, решту п’ятеро її колег, які увійшли до короткого списку «Deutscher Buchpreis» — по 2500 євро.

Джерело: DW

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики