«Humble Ebook Bundle»: більше мільйона за два тижні

Експеримент із пакетним продажем добірки піксельних книжок кількох помітних авторів фентезі та наукової фантастики, серед яких Ніл Ґеймен та Корі Докторов, який пропонує читачам самим вирішувати, скільки за це платити, перевершив усі сподівання. Менш ніж за два тижні проект зібрав 1,1 млн доларів, дивується Guardian.

«The Humble ebook Bundle» – книжкова частина благодійного проекту «Humble Bundle» («Просто згорток») з експериментальною формою оплати, який вже успішно пропонував ігри та музику. Її підготував сам Корі Докторов. З 9-го жовтня споживачам запропонували добірку романів та коміксів премійованих фантастів та авторів фентезі – крім названих Ґеймена та Докторов у добіркуз 8-ми книжок ввійшли Лорен Бойкс, Паоло Бачіґалупі, Джон Скальзі та Келлі Лінк. Піксельні книжки не містять захисту, тож читачі не обмежені в тому, скільки разів вони скачують чи копіюють книги.

Хоча сумарна вартість пропонованого читання складає 157 доларів, читачі самі вирішують, скільки за нього заплатити. Крім того, вони вирішують, хто отримає гроші – автори, благодійні ініціативи чи й сам організатор «Простого згортку».

Зараз продано більше 84 тисяч згортків книжок при середній ціні в 14,18 доларів (якщо покупець платить більше цієї середньої ціни, отримає бонус у дарунок). За два тижні планованої тривалості пропозиції  ініціатива зібрала 1 201 961,57 доларів, а один покупець розщедрився на приголомшливі 1238 доларів за 13 книжок.

Бойкс, чий роман «Зоомісто» отримав премію Артура Кларка і увійшов до згортку, каже, що сама ідея видалася їй «ґрандіозним божевільним експериментом, який зможе донести книги новим читачам».

«Хто б міг повірити, що майже сто тисяч людей витратять більше мільйона  доларів за два тижні на книжки! Як зауважив Джон Скальзі, це вже рівень бестселера Нью Йорк Таймс, неймовірний успіх для такого маловідомого автора як я, – каже Бойкс. – Ідея довірити людям самим вирішувати скільки і кому платити і отримувати додаткові книги за щедрість – ґеніальна.  Мабуть, найкраща відповідь на питання про повагу і винагороду читача. Крім того, читачі самі відчувають, що витратилися заради благої мети».

«Просто згорток» зараз планує нові випуски пакунків з піксельними книжками. Директор з розвитку проекту Роберт Мартінез каже, що ефект, спричинений цим двотижневим експериментом важко переоцінити. Мартінез вірить, що схема плати-скільки-хочеш діє тільки через прозорість витрачення отриманих по схемі коштів:

«Читач раптом стає не просто споживачем, а й контролером. Такі стосунки є новими на книжковому ринку і, крім всього, працюють на ефекті новизни».

Попередні згортки – з музикою та іграми – зібрали більше 7 мільйонів доларів на благодійні цілі.

Видається, що спроба реалізувати подібний проект в Україні теж може зазнати скромного, але успіху. Якби почати так само – з музики і продовжити книжками, постійна зневіра в інтересі до оплати виявів нашої культури може змінитися поміркованим оптимізмом.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики