290 років від дня народження Григорія Сковороди

Сьогодні – визначна річниця з дня народження філософа, поета, педагога, українського просвітителя-гуманіста Григорія Сковороди.

Постать Григорія Сковороди без перебільшення легендарна, він став таким ще за свого життя. З дитинства спраглий до знань, він навчався спочатку в дяка, який і помітив таланти дитини. Потім справдилася мрія юнака – навчатися в Києво-Могилянській академії. Г. Сковорода з дитинства виявляв безліч талантів: він мав прекрасний голос, грав на кількох музичних інструментах, був уважний, спраглий до знань, мав неабиякий хист до мов та наук. Упродовж свого життя Г. Сковорода невпинно вчився. Навчався в уже згаданій Києво-Могилянці, багато займався самоосвітою, вчився у природи та людей, зокрема у власних учнів.

Г. Сковорода став першим українським філософом. За життя йому пропонували багато різних посад (намовляли його стати ченцем, пропонували посаду чиновника в Харківській губернії, Катерина II навіть хотіла залишити Г. Сковороду при дворі), але мандрівний філософ понад усе цінував свою волю, право самому визначати своє життя, жити так, як йому до вподоби, спілкуватися з людьми різного віку та професій – це Г. Сковорода вважав найбільшим щастям для себе.

На могилі філософа написано «Світ ловив мене, та не впіймав». І це справді так. Щоб не дати спіймати себе в золоті тенета багатства та непотрібного розкошу, в тенета чиновницьких канцелярій, треба мати неабияку силу духу. Г. Сковорода був дуже сильною людиною.

Перший український філософ не видав за життя жодної книжки своїх творів, але його ідеї, байки, поезії з неймовірною швидкістю поширювались світом, люди переповідали їх одне одному, велику їх частину знали напам’ять. На щастя, твори Сковороди здебільшого збереглися.

Г. Сковорода залишив нам різноманітну творчу спадщину. Це і ліричні вірші, частина з яких стали народними піснями, і гострі викривальні вірші, у яких ми бачимо засудження вад тогочасного суспільства, і глибокі притчі, і повчальні байки. Філософія Г. Сковороди тривалий час була недостатньо вивчена, за радянських часів вивчалася заангажовано. Існували навіть праці радянських вчених, у яких Г. Сковороду називали атеїстом, хоча твори митця настільки рясно пересипані цитатами з Біблії, що навіть не всі їх можна одразу угледіти і відрізнити від власних висловів Г. Сковороди. На щастя, зараз його творчість привертає дедалі більше уваги, всі сучасні вчені сходяться на тому, що його філософська система була набагато глибшою і складнішою, ніж досі прийнято було вважати.

Джерело: ІА “Наголос”

Читайте також: 290-річчя Сковороди в “Переяславі”

Фестиваль на честь Сковороди

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики