Франція викупить рукопис «120 днів Содому» де Сада

Національна бібліотека Франції готова заплатити п’ять мільйонів доларів за рукопис «120 днів Содому» маркіза де Сада, пише Lenta.ru з посиланням на The New York Times. Директор установи Бруно Расін хоче, щоб рукопис XVIII століття, який він назвав національним надбанням країни, був доступний для широкої публіки.

Расін уже кілька років домовляється про придбання найбільш «огидного і радикального» твору маркіза де Сада, рукопис якого зберігся випадково. За задумом директора найбільшої французької бібліотеки, манускрипт має бути виставлений разом з іншими рукописами маркіза де Сада в 2014 році, коли виповниться 200 років від смерті письменника.

Де Сад написав «120 днів Содому» за 37 днів у 1785 році, коли сидів за ґратами в Бастилії за зґвалтування. Текст був написаний на досить вузькому сувої паперу 20 метрів завдовжки дрібним почерком, із двох боків, без виправлень. Де Сад, боячись, що сувій відберуть, сховав його в розколині стіни в камері. За кілька днів до штурму фортеці 14 липня 1789 року маркіза перевели в лікарню, заборонивши брати з собою рукописні матеріали. Де Сад до кінця своїх днів вважав, що «120 днів Содому» втрачено, проте рукопис було знайдено, кілька разів перепродано й опубліковано на початку XX століття.

У 1929 році манускрипт купили прямі спадкоємці де Сада (сімейство де Ноай), через десятиліття власники довірили його видавцеві Жану Ґруе (Jean Grouet), який виявився шахраєм. Він нелегально перевіз текст до Швейцарії, де продав колекціонеру еротики Жерару Норману (Gérard Nordmann) за 60 тисяч доларів. Врешті-решт власники звернулися до суду у Франції, який у 1990 році постановив, що рукопис треба повернути, оскільки його було вкрадено.

У Швейцарії ж суд виніс рішення на користь Нормана. В січні 2012 року його спадкоємці вирішили продати рукопис, що зберігався в одному з культурних фондів Швейцарії, французькому колекціонерові, проте спадкоємець де Ноай заявив, що необхідна його згода. Сім’я де Ноай хотіла, щоб «120 днів Содому» зберігалися в Національній бібліотеці, яка, своєю чергою, готова заплатити гроші обом спадкоємцям. Передбачається, що суму понад 5 мільйонів доларів буде зібрано завдяки приватним пожертвам.

Расін, який раніше очолював Французьку академію в Римі і центр Жоржа Помпіду, обійняв посаду директора бібліотеки в 2007 році. Відтоді бібліотека веде активну політику придбання особливо важливих для історії Франції рукописів і документів. Расін проводить переговори з міністерствами закордонних справ і культури, переконуючи їх, що рідкісні рукописні пам’ятки мають зберігатися в бібліотеці. Завдяки його зусиллям, зокрема, було придбано мемуари Казанови й архіви Мішеля Фуко.

Читайте також: Листи Шарлотти Бронте повернуться на її батьківщину

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики