Топ-10 найуспішніших письменників України

Журнал «Фокус» другий рік поспіль публікує щорічний рейтинг 30 найуспішніших українських письменників. Цьогоріч його очолила харків’янка Симона Вілар, авторка історичних жіночих романів. Справжнє ім’я письменниці – Наталя Гавриленко. Сукупні тиражі її книжок у 2012 році перевищили 200 тисяч примірників, а гонорари сягають 40-50 тис. грн за нову книжку і 25-30 тис. грн за перевидання. Популярність творів Сімони Вілар ілюструє основний вибір українського читача – жіночі романи й детективи.

У рейтингу є також автори, визнані як читачами, так і критиками. Гостросюжетний історичний роман Юрія Винничука (№ 16 у рейтингу) «Танго смерті» називають літературною подією року. А популярний письменник Сергій Жадан (№ 20) у минулому році почав співпрацю з видавництвом «Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», в якого добре розвинена система продажів. Завдяки цьому сумарний річний тираж книжок Жадана сягнув 11 500.

Окрім того, журнал «Фокус» звертає увагу на новий жанр, який користується особливим попитом, – «шансон у прозі». Суть його зрозуміла з характерних назв книжок – «Кров на зубах», «Фарт злодія» або «Наїзд на щипача». Автори бестселерів приховують свої імена під псевдонімами і спілкуватися з пресою відмовляються. Тим часом сукупні тиражі українських видань книжок Миколи Сідого (№ 6) за минулий рік становили 44 тисячі примірників, а Єгора Пітерського (№ 13) – 23 000.

Загалом «Фокус» констатує, що українці мало читають. Якщо в світі успіх книжки вимірюється сотнями тисяч копій, проданих за тиждень, то в Україні 10 тисяч примірників за рік – уже бестселер. За даними дослідницької компанії GfK Ukraine, для 73% населення читання не є сферою інтересів, а кожен четвертий українець взагалі не читає книжок. Українська асоціація видавців та розповсюджувачів книжок підрахувала, що в середньому кожен житель нашої країни витрачає на паперові носії творів близько 30 гривень на рік. Це в 10 разів менше, ніж у сусідній Польщі, і в 40 разів менше, ніж у Німеччині.

При складанні рейтингу редакція враховувала річні тиражі авторів – єдиний, на думку експертів, об’єктивний для України показник. Також «Фокус» окремо “відрейтингував” списки прозаїків, поетів й авторів, які працюють у публіцистичних жанрах. Дані про тиражі надано Книжковою палатою України ім. Івана Федорова, також редакцією враховувалися вихідні дані книжок.

Отже, перша десятка найуспішніших письменників України:

1. Симона Вілар – 206 000 примірників*
2. Люко Дашвар – 119 000 примірників
3. Світлана Талан – 80 000 екземплярів
4. Міла Іванцова – 59 000 примірників
5. Лада Лузіна – 46 500 примірників
6. Микола Сідий – 44 000 екземплярів
7. Марина і Сергій Дяченки – 38 300 екземплярів
8. Наталія Костіна – 35 000 екземплярів
9. Ірен Роздобудько – 34 000 екземплярів
10. Ганна та Петро Володимирські – 33 000 екземплярів

*Сукупний наклад книжок, згідно з даними Книжкової палати України станом на 2 січня 2013 року, а також вихідні дані книжок.

Повний рейтинг 30 найуспішніших письменників України читайте 25 січня в четвертому номері журналу «Фокус».

Читайте також: 25 найуспішніших письменників України 2011

Серед найвпливовіших жінок – Матіос, Костенко і Забужко

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики