Завтра презентують “Щоденникові записи” Довженка

28 лютого 2013 р. об 11.15 у конференц-залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (м. Київ, вул. Володимирська, 22а, територія Національного заповідника «Софія Київська») відбудеться презентація спільного українсько-російського збірника документів «Олександр Довженко. Щоденникові записи. 1939–1956 рр.», інформує Урядовий портал.

Спільний українсько-російський видавничий проект «Щоденники Олександра Довженка» – перша повна наукова публікація щоденникових записів кіномитця за період від 1939 р. до 1956 р. До недавнього часу щоденники перебували на закритому зберіганні у фондах російських архівів відповідно до заповіту вдови митця Юлії Солнцевої. Згідно з жанром щоденника, автор фіксує основні події свого особистого й творчого життя, починаючи з виходу на екрани фільму «Щорс» (1939) і до завершення роботи над сценарієм «Поеми про море» (1956).

Докладно описані історичні події, свідком яких був О. П. Довженко: приєднання Західної України до СРСР, початок ІІ світової війни, відступ армії та окупація України німецькими військами, визволення України (Харкова, Києва), післявоєнні роки, смерть Сталіна і зміни в житті країни.

Прикметна особливість цього пронизливого за одкровенням та емоційним напруженням тексту – його творча складова. Саме сторінкам щоденника О. П. Довженко довіряв свої найпотаємніші творчі плани, розробки сценаріїв («Україна в огні», «Мічурін»), оповідання і незавершений роман «Золоті ворота».

Текст записів переданий в авторському викладі російською та українською мовами з подальшим перекладом і поданий так, як він зберігається в особистому фонді О. П. Довженка в Російському державному архіві літератури і мистецтва, загальна кількість одиниць зберігання якого – понад 2,5 тис. Особливу цінність серед них становлять 74 записні книжки кінорежисера із щоденниковими записами, сценаріями, оповіданнями і статтями.

У рамках презентації буде показано відеосюжет про відомого письменника, кінорежисера, кінодраматурга, художника, класика світового кінематографа О. Довженка за маловідомими широкій громадськості документами з фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного та проведено екскурсію експозицією виставки фото- та архівних документів, присвяченої життю та творчій діяльності кіномитця.

Читайте також: 120-річчя Довженка святкуватимуть із розмахом?

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики