Попович: “Книжка Дзюби – енциклопедія людського буття”

фото: Радіо Свобода
фото: Радіо Свобода

У Києві презентували нову книжку «Не окремо взяте життя» дисидента, письменника й громадського діяча Івана Дзюби. Це видання – найповніше зібрання його спогадів і роздумів.

Іван Дзюба називає книжку документальною повістю, однак поділена вона на 3 дії, як драматичний твір. За словами автора, це покладає на нього деякі зобов’язання, передає Радіо Свобода.

«Редактор Юрій Медюк знайшов там інтермедії, інтерлюдії, реверси, вставки, сцени. Він поділив твір на 3 акти – перший другий і третій, і тим самим зобов’язав мене написати четвертий. Бо нормальний драматичний твір має 4 акти», – зауважив Іван Дзюба.

Перші дві частини спогадів уже видавалися раніше («Спогади і роздуми на фінішній прямій»), але ця назва лякала багатьох читачів, розповів письменник. «Багатьох лякало, що роздуми вже аж на фінішній прямій. А я казав: якщо чвалати легенько, підтюпцем, то можна дуже довго. У новій частині багато саме такого, що лише саме я і міг би розповісти», – зазначив Іван Дзюба.

Мирослав Попович, який писав передмови до попередніх видань Івана Дзюби, говорить: іншої такої книжки він у своєму житті не читав. І кваліфікувати певним літературним жанром цей твір просто неможливо.

«Це не мемуари, не життєпис, не автобіографія, не покаянні спогади в стилі Августина Блаженного і так далі. Це розповідь про людей. Бо є такі автори, які пишуть: Я в 50-ті, Я в 60-ті, Я на Кіпрі… Але це перед нами енциклопедія людського буття, людських страждань і людських надій», – зазначив Попович.

«Не окремо взяте життя» має декілька «поверхів», – говорить науковець і письменник Максим Стріха. Насамперед, за його словами, це високоякісний літературний твір. Окрім того, це історичне джерело, а також модель майбутнього українців.

Книжка Івана Дзюби видана державним спеціалізованим видавництвом «Либідь» за програмою «Українська книга».

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики