Книготорговці в Лондоні ополчилися на Amazon

фото: pro-books.ru
фото: pro-books.ru

У центрі уваги професійної аудиторії, що зібралася на одному з найбільших світових книжкових форумів, цьогоріч виявилися цифровий «самвидав», протистояння традиційної та онлайн-торгівлі і майбутнє злиття Random House і Penguin, пише pro-books.ru.

У британській столиці 15 квітня відкрився Лондонський книжковий ярмарок (London Book Fair), який упродовж трьох днів (15-17 квітня) був майданчиком для обговорення найбільш гарячих тем, що стосуються поточного стану книжкової сфери. На форум з’їхалися понад 25 000 професіоналів, більше ніж 1 500 компаній із 60 країн беруть участь у виставці в якості експонентів. До речі, площа цифрового сектора LBF збільшилася порівняно з торішньою на 30%. Серед новинок заявлені кілька освітніх заходів, зокрема, конференція Міжнародної асоціації видавців (International Publishers Association), яка в рамках цього ярмарку пройшла вперше, а також відновлення проекту Children’s Innovation Theatre, що дозволяє видавцям переосмислювати традиційні інструменти поширення грамотності та залучення дітей до читання.

Ключові дискусії розгорталися навколо дедалі популярнішої практики цифрового «самвидаву» (Альянсові незалежних авторів якраз виповнюється рік), перезавантаження світового книжкового ринку після прийдешнього злиття видавців Random House і Penguin, а також посиленому протистоянню традиційної та онлайн -книготоргівлі. Саме останній темі була присвячена велика дискусійна панель, яка, фактично, відкрила ділову програму ярмарку. Як повідомляє журнал The Bookselller, питання поставили руба: «Amazon: друг чи ворог?» На суд аудиторії було винесено твердження «Amazon позитивно впливає на розвиток видавничої індустрії». На старті 61 слухач висловився «за», 85 – «проти». Безпосередньо в дебатах брали участь по два представники сфери з обох боків барикад: найяскравішим виявився виступ Тіма Ґодфрея (Tim Godfray), виконавчого директора Асоціації книгопродавців Великобританії. За його словами, найбільший світовий книжковий онлайн-ритейлер буквально витискає з онлайн-книготоргівлі інших гравців ринку, ні про яку конкуренцію вже нема й мови. У Великобританії 95% куплених е-книжок припадає на частку Amazon, компанія планомірно руйнує книжковий ринок країни і до того ж проводить вкрай сумнівну податкову політику. Опоненти здебільшого акцентували увагу на ролі ритейлера у глобальному оновленні книжкової індустрії, зокрема, широкому поширенні цифрового читання і впровадженні нової моделі взаємовідносин із видавцями та авторами (особливо «самвидавними»). За підсумками дебатів аргументи Ґодфрея виявилися переконливішими: 59 слухачів визнали позитивний вплив онлайн-гіганта, 117 – ні.

Тим часом традиційні книготорговці задумали чергову кампанію на підтримку книгарень та паперової книжки: вона анонсована як найбільша у Британії (підтримку забезпечують, зокрема, лідери британської книжкової торгівлі Waterstones, WHSmith, Foyles і видавці Hachette, Penguin, HarperCollins, Simon & Schuster і Random House). Акції під загальним слоганом Books Are My Bag стартують у вересні в усій країні.

Новий директор ярмарку Джекс Томас (Jacks Tomas), яка заступила на цій посаді звільненого напередодні восени Алістера Бертеншоу (Alistair Burtenshaw), у своєму вітальному слові міркувала про доцільність проведення традиційних книжкових форумів у добу цифрових комунікацій. На її думку, з урахуванням серйозних змін, яких зазнає індустрія, можливість очно ділитися досвідом потрібна як ніколи.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики