У Болоньї знайшли найдавніший сувій Тори

фото: AFP
фото: AFP

В університетському архіві Болоньї знайдено найдавніший із відомих сувоїв Тори, повідомляє lenta.ru з посиланням на Agence France-Presse.

Спочатку вчені датували рукопис, підписаний просто «Сувій номер два», XVII століттям, однак, за новітньою версією італійського професора Мауро Перані, сувій щонайменше на п’ять століть давніший. Перані звернув увагу на те, що в рукописі містяться літери й символи, які в XII столітті було виведено з обігу юдейським вченим і філософом Мойсеєм Маймонідом.

Сувій Тори перебував серед приблизно трьох десятків юдейських манускриптів з університетського архіву, які Перані почав каталогізувати з лютого 2012 року. «Цей рукопис унікальний, бо зазвичай постарілі сувої Тори вважалися такими, що втратили свій сакральний сенс, і знищувалися. А цей сувій – у прекрасному стані», – констатував учений.

Перані розповів, що сувій потрапив до університету Болоньї з місцевого домініканського монастиря, вочевидь, коли чернечі ордени були скасовані Наполеоном Бонапартом. За словами Перані, в період раннього Середньовіччя християнські та юдейські вчені тісно співпрацювали, тому зберігання сувою Тори в християнському монастирі було «абсолютно нормальним» явищем.

Найдавніший сувій Тори з раніше відомих датований XIII століттям. Утім, у Санкт-Петербурзі зберігається ще давніший манускрипт, створений у 1008 році. Це рукопис, переплетений як книжка, на відміну від більшості рукописних екземплярів Тори, які традиційно згорталися в сувої.

Читайте також: Кембридж виклав в Інтернет папірус Неша

Сувої Мертвого моря виклали в мережу

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики