Сверстюк презентував книжку про невідомого Гоголя

фото: Радіо Свобода
фото: Радіо Свобода

Із незнаним та несподіваним Миколою Гоголем знайомить свого читача український літературознавець і філософ Євген Сверстюк. 28 травня він презентував у Києві книжку «Гоголь і українська ніч», яку писав багато років і видав за два місяці. Текстом не для читання, а для самопошуку називає видання його упорядник, літературознавець Олексій Сінченко, передає Радіо Свобода.

Книжка вміщує 28 есеїв, які писалися майже 40 років, зауважує упорядник. Автор посилається на дослідників Гоголевої творчості й філософів, чиї праці були вилучені з наукового обігу в радянський час. Утім, якщо читач шукатиме там суто літературознавчі розвідки, він розчарується, бо ця книжка є чимось набагато більшим, зазначає Сінченко.

«Великою мірою ця книжка існує не так для читання, як для самопошуку. Бо Гоголь був для автора тим, хто сприяв його внутрішньому зростанню. І я сам пережив неабияке піднесення і можу сказати, що ця книжка дуже мене змінила», – зізнається літературознавець.

Гоголь був свого роду революціонером, але він закликав не до зміни державного устрою, а до зміни в самій людській свідомості, й це відображено у книжці, зауважив модератор презентації, правозахисник, віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович. Гоголя тоді не розуміли – на таке ж нерозуміння наражаються люди, що виходять із такими ідеями сьогодні, вважає він.

«Який найбільший докір ініціативі «Першого грудня», до якої ми з паном Євгеном маємо честь належати? У надмірному моралізаторстві, у неспроможності дати конкретні рекомендації, як усунути від влади злочинну силу. У мене таке враження, що ми знову ходимо тими самими стежками, робимо ті самі помилки», – зазначає Маринович.

Наступна презентація книжки про Миколу Гоголя запланована у Чернівцях.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики