О. Левкова: “Десятикласники нічого не чули про Холодний Яр”

хол_ярНагадаємо, на Черкащині стартували зйомки короткометражного фільму за спогадами Юрія Горліс-Горського «Холодний Яр». Взялася за справу Всеукраїнська громадська організація «Не будь байдужим». А коли фільм буде готовий, його на дисках поширюватимуть у школах, особливо там, де про холодноярські події майже нічого не знають. Детальніше про цей проект розповіла “Новому Погляду” директорка ВГО «Не будь байдужим», громадська діячка Оксана Левкова.

«Перші зйомки відбулися 12-14 липня. Це фільм-короткометражка. Потім у вигляді відеодисків будемо розповсюджувати його переважно на східних і південних теренах держави. Чому саме Холодний Яр? Тому що ця тема дуже важлива, це справді героїчна сторінка в історії України, про яку мало хто знає. Якщо дорослі завдяки твору Василя Шкляра «Залишенець» знають дещо про події у Холодному Яру, то, на жаль, ця тема не набула розголосу серед дітей. Тобто, скажімо, нинішні десятикласники нічого не чули про Холодний Яр. Окрім того, ця тема спростовує стереотипи щодо боротьби проти комуністів суто на теренах Західної України», – зазначила пані Оксана.

Гратимуть у фільмі не професійні актори, а реконструктори. «Щоправда, вони будуть задіяні у зйомках лише через два-три тижні. Перший виїзд на Черкащину ми здійснили суто для зйомок різних локацій, зокрема, знімали самі яри, ліси тощо. Крім того, ми записували спогади. Але, як відомо, жодного учасника чи очевидця цих подій серед живих не залишилося, натомість лишилися їхні діти. Нині це вже теж старенькі дідусі та бабусі, а вони нам розповідали те, що про Холодний Яр розповідали їм їхні мами, тати, дідусі, бабусі. На сьогодні нам вдалося записати спогади трьох людей», – пояснила громадська діячка.

Планується, що робота над короткометражками закінчиться не раніше, як на початку осені. Потім фільм запишуть на диски для розповсюдження у школах, адже попередній досвід зйомки подібного відеоуроку (про Карпатську Україну) виявився дуже вдалим.

Окрім зйомок самого фільму, є важливою і презентація. «Є області, зокрема Донецька, Харківська чи Одеська, де майже нічого не знають про холодноярські події. Для якісної презентації, на яку б зібралися вчителі зі шкіл, викладачі університетів, потрібен солідний історик, який, скажімо, захистив на цю тему дисертацію або досліджує тему. А щоб його привезти, потрібні кошти, бодай на плацкартний вагон», – сказала Оксана Левкова.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики