Майстер польського репортажу відвідає 20-й Форум

фото: bookforum.ua
фото: bookforum.ua

Маріуша Щиґела називають майстром польського репортажу. На 20-й Форум видавців у Львові журналіст приїде з новим перекладом збірки своїх матеріалів із 90-х років «Неділя, що трапилась у середу», повідомляється на сайті Форуму.

Відомий польський репортер і редактор «Газети Виборчої», письменник є володарем низки польських і міжнародних літературних премій, зокрема премії ЄС за найкращу перекладну книжку року (2009).

Працювати в журналістиці пан Щиґел почав у 16 років, коли влаштувався репортером у тижневик «Na przełaj». Згодом здобув освіту журналіста і політолога у Варшавському університеті. Був ведучим польського ток-шоу «Na każdy temat» («На кожну тему»). З 1990-го року працює в «Газеті Виборчій», наразі є редактором репортерського додатку «Великий формат».

«Репортаж завжди служив правді, а поляки часто є бойовими, мають мужність і не бояться говорити правду», – зазначає Щиґел в одному з інтерв’ю.

Маріуш Щиґел – співзасновник Інституту репортажу та книгарні репортерів «Кипіння світу». Випустив 6 збірок зі своїми найкращими репортажами. Книжки медіадіяча були перекладені більш ніж 10 мовами, зокрема й українською. В українському перекладі вийшли серії репортажів про Чехію: «Ґоттленд» (2010) і «Зроби собі рай» (2011). Пояснюючи назву останньої книжки, письменник усміхається: «Кожен чех – це окремий світ. І кожен у цьому світі сам собі влаштовує рай. Прочитайте мою книжку, і будете знати рецепт приготування цього раю».

Багато хто дивується, як поляк міг так влучно написати про Чехію? А журналіст не зупиняється на досягнутому – наступну книжку планує присвятити історії чеської родини. Герої живуть у домі, який за наказом комуністичної влади перероблюють на музей марксизму-ленінізму, а власниця маєтку змушена працювати у ньому прибиральницею.

Маріуш Щиґел багато читає. Користується принципом Ришарда Капусцінського: задля однієї сторінки власного тексту необхідно прочитати 100 сторінок інших авторів. «Я потребую книжок, які пояснять мені сенс того, що роблять інші люди. Я люблю бути здивованим. У мене є приятель, який як уже почне читати книжку, то хай хоч вона буде не знати яка нудна, завжди її дочитає. Я – ніколи. Даю книжці шанс упродовж 50 сторінок, а якщо мені нудно, розстаємося з нею», – ділиться журналіст.

Програма «Польща – почесний гість» на 20-му Форумі видавців у Львові буде реалізована за підтримки Міністерства культури і національної спадщини (MKiDN) Республіки Польща, Посольства Республіки Польща в Україні, Генерального консульства Республіки Польща у Львові, Польського інституту в Києві, Інституту Книжки (Краків).

Читайте також: Ткачишин-Дицький приїде на 20-й Форум

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики