У Відні хочуть знести пам’ятники Франку за антисемітизм

Фото: zaxid.net
Фото: zaxid.net

В останньому номері від 21 жовтня авторитетний австрійський тижневик “Profil” надрукував статтю під назвою «Жиди, кровопивці», у якій Івана Франка названо антисемітом. У публікації також поставлено під сумнів доцільність подальшого збереження пам`ятника «антисеміту» Франку, який встановлено у центрі Відня.

Слова, винесені в заголовок статті, «Жиди, кровопивці» («Juden, Blutsauger») автор приписує Іванові Франку. Загалом у тексті журналу подано кілька безсистемно вирваних із контексту цитат із творів письменника, в яких він говорить про галицьких євреїв. Самого письменника названо у статті «радикальним націоналістом і палким антисемітом».

Публікація цієї статті збіглася з науковою конференцію у Віденському університеті, яка має відбутися 24-25 жовтня. Вона присвячена з`ясуванню, наскільки Івана Франка можна вважати антисемітом і чи заслуговує він на вшанування в Австрії. На ній навіть підніматимуть питання доцільності існування пам’ятної дошки І.Франкові на фасаді Університету і погруддя українського письменника у центрі міста. Спровокував дискусію виходець з Одеси Еміль Лянґерманн, котрий у 1970 році з родиною перебрався до Австрії. Саме він переклав німецькою і подав до магістрату Відня «антисемітські» цитати з Франкових творів.

1295962_1322473
Фото: zaxid.net

Погруддя Івана Франка роботи львівського скульптора Любомира Яремчука встановлено в центрі Відня поблизу церкви Святої Великомучениці Варвари. Відкрили пам’ятник 28 травня 1999 року, його проект створили львівські архітектори Василь Каменщик та Володимир Турецький.

Пам`ятну дошку Іванові Франку на фасаді Віденського університету встановлено у 1993 році.

Джерело: ZAXID.NET

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики