Повчальні казки не виховують чесність

Фото inf.ua

Класичні повчальні казки про хлопчика, який кричав “Вовки!”, чи про Піноккіо, в якого від брехні ріс ніс, не здатні виховати в дитині чесність.

На малюків не справляють враження історії, в яких героїв карають за погані вчинки. Про це пише The Telegraph.

“Ми не повинні розраховувати на те, що класичні повчальні казки автоматично сприятимуть моральній поведінці”, – запевнила доктор Кенг Лі з Університету Торонто.

Учені залучили до експерименту з перевірки на чесність 269 діток від трьох до семи років. Науковець виходив із кімнати, наказавши маляті в жодному разі не чіпати іграшку, яку лишав на столі. Для більшості дітлахів спокуса виявлялася надто сильною.

Коли експериментатор повертався, він читав маленькому учасникові казку. То була “Черепаха та Заєць”, “Хлопчик, який кричав “Вовки!”, “Піноккіо” або ж оповідання “Джордж Вашингтон та вишневе дерево”. Потім дитину просили чесно сказати, чи брала вона заборонену іграшку.

Усупереч очікуванням науковців, історія про Піноккіо чи та, де хлопчика-брехуна з’їли вовки, жодним чином не переконувала малюка чесно в усьому зізнатися. Ефект від кожної з них був таким самим, як від “Черепахи та Зайця”, яка чесності не навчає.

Дієвим виявилося лише оповідання, в основі якого навряд чи лежить реальна подія – про маленького Джорджа Вашингтона. Приклад хлопчика, котрий зламав вишневе деревце і не побоявся зізнатися татові, а той його похвалив, надихнув учасників експерименту.

Цікаво, що в тих випадках, коли експериментатор спеціально змінював кінець історії та казав дитині, що тато насварив Джорджа, малюк не виказував бажання зізнаватися.

Як пояснює Талвар, позитивні наслідки чесності вчать дітей тому, що це – бажана поведінка.

“Наше дослідження доводить, що в пропаганді моральної поведінки ключем є підкреслення позитивних результатів чесності замість негативних наслідків нещирості”, – підсумувала дослідниця.

На думку Талвар, справді повчальними для дітей є такі казки, як “Попелюшка” та “Гаррі Поттер”, де за чесноти героїв чекає винагорода.

Джерело: УП. Життя

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики