Про проміжні результати

Ірина Троскот
Ірина Троскот

Власне, загальна картинка зрозуміла вже навіть зараз. Книги, найбільш читані (а відповідно – й оцінені) авторами «ЛітАкценту» впродовж року, увійшли в десятку кожної з номінацій книжкового рейтингу «ЛітАкцент року – 2014». Нині, коли проголосувала пристойна кількість критиків, авторів сайту, можна стверджуватися, що кардинальних змін до кінцевого терміну голосування (30 грудня), швидше за все, не буде. Незалежно від того, чи подобається вам (або мені) цей результат, чи ні. Проте відчуваю потребу поділитися певними міркуваннями довкола рейтингу.

По-перше, варто не забувати, що абсолютно об’єктивного рейтингу не буває і бути не може, що кожнісінький літературний конкурс – дуже умовна річ, базована на смаках і вподобаннях тих, хто має більший чи менший вплив на результати. З іншого ж боку – обмеження голосування саме авторами сайту вберігає рейтинг від багатьох маніпуляцій. А те, що таких авторів є чимало, дає в підсумку доволі збалансовану картинку підсумків року.

По-друге, абсолютно об’єктивного рейтингу, що має амбіцію оглянути всі книги, видані впродовж поточного року, не буває й бути не може, оскільки неможливо знайти критиків, які прочитали би всі номіновані книги. Тому загалом я свідома того, що в результатах рейтингу ми маємо справу із багатьма позалітературними чинниками: видавничим піаром і письменницьким самопіаром, приналежністю автора книги до певної «тусовки», рейтингами продажу, реакцією критики  тощо. З іншого ж боку – письменницько-читацьке коло таке щільне, що не помітити ногово цікавого тексту майже неможливо. Невизнаний геній – мабуть, геть не наш випадок. Аргументом може бути те, скажімо, те, що в короткий список літакцентівського рейтингу потрапила дебютна книжка письменниці Вікторії Амеліної.

По-третє, будь-який конкурс, у якому переможців обирають багато людей, пропонує в підсумку не завжди найкращі книги, але точно – мейнстримні. Тому з цього погляду проміжні результати, які «ЛітАкцент» подає потижнево, не менш цікаві за остаточні підсумки, тобто за те, які саме книги буде названо переможцями «ЛітАкценту року». А переможців з-поміж трьох кних обиратиме журі – окреме для кожної номінації. І його компетентності я довірятиму. Але то вже буде інша розмова.

Ірина Троскот

Народилася 1981 року в Івано-Франківську. Закінчила Національний університет імені Тараса Шевченка. Працювала у пресі й книжкових видавництвах. Від 2012 р. - головна редакторка сайту "ЛітАкцент"