Розповісти історію за допомогою зображень

 

Український комікс – порівняно молоде мистецтво, яке впродовж останніх кількох років переживає бурхливий розвиток. Як і будь-якій галузі, що розвивається без потужного історичного підґрунтя, йому притаманна не тільки своя специфіка та оригінальність, а й низка недоліків – від не дуже вдалого експериментування зі стилями та оформленням до справді серйозної проблеми зі стилістикою і граматикою діалогів. Утім, прогрес, безперечно, є: нині ми маємо понад десяток найменувань українських коміксів та графічних романів на абсолютно різноманітну тематику: від історичної до фантастичної.
12!ПОЇХАЛИ

Видавництво: ЦивілізаХія
Рік видання: з 2016
Творча команда: Андрій Хохолкін, Олександр Корєшков
Автор ідеї Андрій Хохолкін шукав художника для реалізації свого проекту близько п’яти років. Першопочатково був задум створити однойменний фільм: за словами Андрія, він виник у салоні тролейбусу №12, в якому вони з друзями їхали гуляти. За 6 тижнів сценарій повнометражного фільму був готовий. Цей сценарій змінювався, переписувався, з’являлися і зникали персонажі та продюсери, які бажали зняти фільм за цим сценарієм. А потім відбулося знайомство з художником Олександром Корєшковим, і кіносценарій став коміксом.

 


Приєднуйтесь до карколомних пригод простих пасажирів звичайного тролейбусу. На перший погляд. На перший погляд простих і на перший погляд звичайного.

Кожен новий випуск коміксу присвячений новому персонажу і черговій пригоді, з якої наші герої виплутаються так, як і з усіх попередніх – потраплять у чергову халепу…

Робота із текстом, за словами сценариста, є дуже тонкою. Часом 12 сторінок на день написати було досить легко, а часом навіть робота над кількома реченнями видавалася надскладною. Художник, врешті, отримав від Андрія прописаний покадрово сценарій. Спільна праця над чистовим варіантом, з усіма поправками й зауваженнями від художника, тривала приблизно три тижні – щоб встигнути до Kyiv Comic Con-2016. Встигли, роботу відвідувачі оцінили.


Одразу після фестивалю розпочалася робота над другим випуском, вона тривала з певними затримками і перервами, адже для обох авторів створення коміксу не було основною роботою. Перед самим Kyiv Comic Con-2017 було підписано договір з видавництвом ЦивілізаХія на реалізацію обох випусків, які успішно були презентовані на фестивалі.

Зараз триває робота над третім випуском коміксу. Оскільки Олександр зосередився на власних проектах, Андрій залучив до роботи нового художника, Антона Петрусевича. Презентація нового випуску коміксу запланована на вересень 2017 року, автори хочуть представити його на львівському Форумі видавців. Окрім цього, триває робота над сценарієм великого графічного роману і пошук художників, які зможуть реалізувати цей проект.

ВОЛЯ: The WILL


Видавництво: Asgardian comics
Рік видання: з 2017
Творча команда: Денис Фадєєв, В’ячеслав Бугайов, Олексій Бондаренко, Олександр Філіпович, Максим Богдановський, Олексій Опара
Читати більше: тут.

За словами автора ідеї та продюсера проекту, В’ячеслава Бугайова, ідея створити український пригодницький епік часів Української Держави 1917-1920 виникла кілька років тому і спершу це мав бути короткий метр. У медіа-просторі існував вакуум стосовно цього історичного періоду, і це було досить дивно – адже українське офіцерство часів перших визвольних змагань, аристократія того часу та держава 1917-1921-х років варта більшого. Утім, скоро стало зрозуміло, що буде дуже складно залучити необхідний для такого задуму бюджет, тож команда вирішила створити комікс.


Насичений, яскравий, український фантастичний комікс, виконаний у жанрі альтернативної історії. Події переносять нас в далекі 1917-1920-ті роки, у розпал боротьби за правду і волю, де лунають постріли та наступають вороги. Саме тут ми зустрінемо гетьмана Павла Скоропадського, «батька» Нестора Махна, першого президента Михайла Грушевського… Та чи впізнаєте ви їх тепер?

Поєднання історичної основи – початку ХХ століття – та жанру альтернативної історії дало сценаристам та художникам справді безмежний простір для творчості. Реальні постаті, стімпанк і дизельпанк, фентезійні антагоністи – можна сміливо говорити про зародження оригінального фантастичного мультивсесвіту.


Робота над першим томом коміксу, до якого увійшли три окремі історії, створені різними художниками і сценаристами, тривала протягом 2 років, утім, команда сподівається скоротити час роботи над наступним томом до 1 року. Щоб історія стала більш цілісною, було вирішено залучити до роботи над 2 томом лише одного художника і одного, максимум двох сценаристів.


Зараз у планах команди – випуск першої серії коміксів, що складатиметься з 6-8 томів. Окрім цього, є наміри масштабувати проект – випускати спін-офи, історичні приквели, сингли, а ще започаткувати дитячу серію, створити настільну гру і навіть книжки. Підготовчі роботи над деякими з цих проектів вже тривають.

САВКА І БАКЛАН. ЗАМІНОВАНА ПРОГУЛЯНКА

Видавництво: самвидав, розповсюджується безкоштовно
Рік видання: 2017
Творча команда: Сашко Ком’яхов; Центр дослідження безпекового середовища “Прометей”, Олена Розвадовська
Читати більше: тут.

Ідея створення доступного посібника для дітей про правила поводження на замінованих територіях з’явилася як реакція на гостру освітню необхідність. Від мін вже загинуло понад 40 дітей на східних територіях, а на те, щоб остаточно розмінувати Донбас, знадобиться ще як мінімум 10 років. Тож волонтери вирішили створити простий для сприйняття і водночас максимально інформативний посібник у вигляді коміксу.


Небезпека може бути значно ближчою, аніж ви думаєте. Навіть якщо зараз поруч не ведуться бойові дії, в ярах, на узбіччі доріг чи на полях могли залишитися боєприпаси кількарічної давнини. Вони викликають цікавість у дітей, а тому дуже небезпечні. Комікс у простій та докладній формі навчить дітей остерігатися нерозірваних боєприпасів, а також пильнувати і рятувати своїх друзів від подібних загроз.

За словами сценариста і художника Сашка Ком’яхова, комікс створювався вечорами, у вільний від комерційних замовлень час. Отримавши пропозицію від Лук’яна Турецького, одного з ініціаторів проекту, Сашко спочатку вигадав головних персонажів, одного з яких зробив овочем, щоб не травмувати дітей виглядом червоної крові. Потім сценарій корегувався відповідно до порад фахівців із розмінування.


Чорнові розкадровки 8 сторінок було створено за день, чистова робота над однією сторінкою тривала близько двох днів. Основна робота тривала у рамках челенджу Inktober, який автор використовував як додатковий стимул.

Зараз художник працює над великим графічним романом на тему війни. Це має бути сингл приблизно на 60 сторінок. Вже створено розгорнутий сценарій, зараз триває робота над деталізацією і створення окремих розкадровок. Якщо буде знайдено підтримку, автор планує презентувати комікс на Форумі у 2018 році або на Kyiv Comic Con у 2019 році.
ГЕРОЙ ПОНЕВОЛІ


Видавництво: «Леополь»
Роки видання: 2017
Творча команда: Кирило Горішній, Міхай Тимошенко
Читати більше: тут.

За словами автора сценарію Кирила Горішнього, його основною метою була популяризація в Україні культури графічного роману, яка на його батьківщині, у Франції, стала окремим мистецтвом. Це стало своєрідним викликом, адже спочатку мало хто вірив у те, що проект матиме успіх. Тема першого графічного роману була обрана невипадково: Кирилові імпонував критичний погляд Івана Франка на історію, його відчуття атмосфери тих часів і візуальність революційної тематики, а художник Міхай Тимошенко був переконаний у необхідності популяризувати не надто «розкручені» в українському суспільстві теми.


Степан Калинович був канцеляристом при львівській державній бухгалтерії. Двадцять літ числив він скарбові доходи й видатки. Двадцять найкращих літ життя провів у отсій темній канцелярії, живучи з дня на день правильно і точно, мов добре накручений годинник, не думаючи про ніякі зміни, про інше життя. Треба було аж бурі 1848 року, щоб у те тихе, самітне життя внести деякий неспокій і заколот.

Щоб максимально передати історичну достовірність, Кирило, історик за фахом, провів кропітке дослідження: працював з картами, картинами та гравюрами, на яких зображені вулиці Львова, консультувався з істориками. Міхай витратив багато часу на аналіз історичної інформації, адже, перш ніж малювати, потрібно було зрозуміти безліч деталей. Окрім цього, художник багато фотографував історичні будівлі саме у той час доби, коли поруч із ними відбувалися події повісті: це дало змогу досягти автентичності і максимально точної передачі світла і тіні.


Робота над графічним романом тривала 12-13 робочих місяців: 20 днів на місяць, 8 робочих годин на день. Дуже важливим завданням було створення правильного сторіборду: необхідно було розмістити великий обсяг історії на 64 сторінках і водночас передати ритм історії; уникати задовгих чи нудних фрагментів і «піднімати» кульмінаційні; передати атмосферу, акцентувати важливе у діалогах, правильно розподілити текст. Наступним етапом була робота з тушшю і деталізація.


«Герой поневолі» започаткував нову серію видавництва «Леополь» під назвою «Українська графічна література», у якій видавці планують графічно адаптувати твори українських класиків, дослідити й інші географічні частини України. Зараз триває пошук художників для цього проекту, втім, за словами Кирила, це непроста задача, адже вміння поєднати текст з малюнком, вміння надати ритм – це дуже складно.

Першу частину огляду українського коміксу можна прочитати тут.

Марія Шагурі

Культуролог та історик за освітою, редакторка та перекладачка за покликанням. Співзасновниця Kyiv Comic Con та відповідальна за проект перекладів коміксів DC в Україні