У Польщі набуває популярності комікс про насилля в сім’ї

Нещодавно в Польщі було опубліковано графічний роман «Кисле яблуко» (пол. «Kwaśne jabłko» — пер. ред.), що порушує проблему насилля в родині. Автор сценарію роману — Єжи Шилак, ілюстрації Йоанни Карповіч. Книга є безкомпромісним текстом, що без страху, навіть епатуючи, показує, що відбувається за зачиненими дверима сімей, у яких, на перший погляд, усе гаразд.

Тема домашнього насилля, звісно ж, не нова. Але автори «Кислого яблука» змогли зробити її резонуючою і небанальною. Такий ефект досягається відсутністю жалю до читача — до того, що він або вона можуть бути шоковані чи навіть травмовані книгою. Безкомпромісність «Кислого яблука» — це продуманий хід, адже тема насилля в родині така збаналізована, що почути її наново можна лише через крик.

Форма графічного роману в цьому випадку більш, ніж вдала, адже такої напруги й шоку читач не отримає лише від читання історії. Бачити насилля —  річ більш шокувальна, тому графічний роман із його акцентом за зображенні набагато буквальніший і, як наслідок, сильніший у повідомленні. Тож і сама історія спрямована не на жертв чи катів, а на свідків: можливо, після читачі цієї книги після неї перестануть бути байдужими?

У центрі графічного роману — подружня пара: він — бізнесмен, вона — вчителька. За зачиненими дверима їхньої родини щовечора розігрується драма, де є місце маніпуляціям і майже всім видам насильства — від фізичного, сексуального та психологічного до економічного. Цю жорстокість і нервовість, урешті-решт, відчуває на собі читач — як свідок, якому треба щось із цим досвідом зробити.

Автори графічного роману:

Джоанна Карповіч (1976) — випускниця Краківської школи мистецтв, факультет живопису в Краківській академії красних мистецтв. Займається живописом, ілюстрацією та коміксами. У своїй роботі спирається виключно на традиційні методи живопису.

Єжи Шилак (1960) — польський літературознавець, режисер і сценарист коміксів. Випускник і науковий співробітник Ґданського університету (Факультет драми, театру і кіно в Інституті польської філології).

За матеріалами Polityka Cyfrowa, Dziennik Polski, Komiks Gildia.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики