У Парижі влаштували судовий процес над вимислом у літературі

Судове засідання щодо цінності вимислу в літературі в рамках фестивалю Біла ніч (7 жовтня 2017)

Щороку по всьому світу відбувається фестиваль Nuit Blanche (Біла ніч) — ціла ніч, насичена масштабними культурними подіями. Протягом такої ночі музеї, арт-галереї та інші культурні інституції вільні для входу, коли ж центр самого міста, де відбувається фестиваль, сам де-факто стає арт-галереєю — вмістилищем інсталяцій, перформансів, танцю, кіно, музики і тематизованих соціальних зібрань.

Під час цьогорічної Білої ночі — 7 жовтня в Парижі — у головній мерії всього Парижа було влаштовано судовий процес над вимислом (fiction). У ньому зіткнулись у герці два табори:  представники першого обстоювали чітку відмінність і, відповідно, можливість розрізнення між реальністю та вимислом; другий — табір панфіксьйоністів, або інтегралістів, які цей поділ заперечують.

Усього заслухали п’ятьох представників обвинувачення, які серед інших порушили такі теми:

  • розмивання кордонів між справжнім і вигаданим у демократіях (наприклад, фейкові новини),
  • етичне та епістемологічне питання вимислу в історичній науці,
  • юридичний вимір (зокрема, юридична відповідальність) художніх творів, коли, скажімо, реальні люди впізнають себе у вигаданих персонажах,
  • і, нарешті, справжнє задоволення, яке ми можемо отримати від занурення у художній вимір і яке можливе тільки за рахунок збереження відмінності між реальним і вигаданим.

Звинувачення, що стосувалися демократії та етики, були задоволені в ході цього 7-годинного процесу, а решта питань так і лишилися не вирішеними до кінця.

У «судовому процесі» взяли участь письменники, філософи, історики, та й просто розумні люди зі всього світу.

Джерело — Magazine Litteraire.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики