Фільм про Нью-Йоркську групу з’явився у вільному доступі

Фільм режисера Олександра Фразе-Фразенка «Акваріум у морі. Історія Нью-Йоркської групи поетів» з’явився у вільному доступі на Ютюбі.

«Акваріум в морі» розповідає історію видатного явища української поезії ХХ ст. — Нью-Йоркської групи. Дійовими особами фільму є: поети НЙГ (Юрій Тарнавський, Богдан Бойчук, Богдан Рубчак, Женя Васильківська, Марія Ревакович, Олег Коверко, Жорж Коломиєць, а також Емма Андієвська), дослідники їхньої творчості (Григорій Грабович, Андрій Дрозда), поети-вісімдесятники (Василь Махно, Юрій Андрухович, Віктор Неборак), композитор Леонід Грабовський, архітектор Тит Геврик, видавець антології НЙГ Василь Ґабор.

Сюжет розгортається від самого початку історії групи — від знайомства Юрія Тарнавського й Богдана Бойчука та заснування групи в 1953 році. Хронологічно складені основні події в історії групи формують головну сюжетну лінію, яка має відгалуження: оповіді про життя членів групи. Майже третину фільму складають авторські поетичні читання членів групи, які є унікальними з огляду на те, що раніше ніколи не були зафільмовані. Також фільм наповнений архівними матеріалами, фотографіями, радіозаписами, зробленими в шістдесятих роках.

Світова прем’єра фільму відбулася 22 квітня 2016 року у Вроцлаві під час Львівського місяця у рамках проекту «Вроцлав. Культурна Столиця Європи 2016».

Довідка: Нью-Йоркська група — неформальне об’єднання українських еміграційних поетів, яке виникло в 1950-х роках у Нью-Йорку. Твори членів угрупування написані в стилі модерн і мали інтелектуальний та певною мірою елітарний характер. Члени групи зосереджувались на естетичній вартості своїх творів і свідомо уникали суспільних та політичних тем у своїй творчості, реагуючи цим на попередню завелику політизованість української літератури за кордоном та в СРСР. Нью-Йоркська група відрізнялася від європейських літературних угрупувань авангардних літераторів тим, що не видавала маніфестів та не мала власної літературної програми, оскільки її члени мали цілком різні стилі й погляди. Не всі члени групи також проживали в Нью-Йорку.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики