Пішла з життя знаменита письменниця Урсула Ле Гуїн

Урсула ле Гуїн. Фото Jill Krementz

Відомої письменниці Урсули Ле Гуїн не стало в понеділок, 22 січня. Її син повідомив, що вона померла після тривалої хвороби у власному будинку в Портленді, штат Орегон.

Віддаючи данину її таланту, письменник Стівен Кінг назвав Урсула Ле Гуїн, яка працювала в жанрах наукової фантастики і фентезі у своєму твіттері не просто письменницею-фантасткою, а цілою іконою літератури.

Загалом авторка написала понад 20 книжок і близько сотні оповідань.

Популярність прийшла до неї 1969 року після виходу друком роману «Ліва рука пітьми», за який її нагородили преміями англомовної фантастики («Х’юго» і «Неб’юла»).

Ле Гуїн відрізняється від інших письменників-фантастів насамперед гуманітарним ухилом, акцентом на соціологію й антропологію. Це особливо помітно в науково-фантастичних книгах так званого Хайнського циклу, об’єднаних темою культурної взаємодії планет у далекому майбутньому. Найпоказовішим щодо цього є роман «Обділені» з підзаголовком «Неоднозначна утопія», який розповідає про цивілізацію, засновану на анархізмі.

Незважаючи на фантастичні деталі, книги Ле Гуїн — завжди про людину. Романи Хайнського циклу розповідають про конфлікти, взаємодію і взаємопроникнення відмінних одна від одної культур. Найчастіше ці культури мають незвичайні, часом екзотичні риси, і обігруючи цю незвичайність, авторка показує нам деякі сторони нашої власної культури. Прикладом може бути глибоке дослідження впливу статі на особистість, життя і сприйняття людини в книзі «Ліва рука Пітьми», герой якої — людина з планети, жителі якої можуть змінювати стать.

Українською Урсулу Ле Гуїн перекладав Анатолій Саган у тернопільському видавництві «НК-Богдан».
Перекладені такі романи:

  • Чарівник Земномор’я (Земномор’я #1)
  • Гробниці Атуану (Земномор’я #2)
  • Останній берег (Земномор’я #3)
  • Техану, (Земномор’я #4).

Також у журналі «Всесвіт» виходило кілька перекладів її оповідань.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики