Читацький клуб «ЛітАкценту»: камерні посиденьки

Ідея Читацького клубу «ЛітАкценту» виникла колись давно в приватній розмові на теми робочі під час Форуму видавців у Львові. Так, як зазвичай виникають хороші ідеї – на лавочці в парку з кавою та неймовірним співрозмовником. Якоїсь миті, говорячи, можливо, навіть про щось геть інше, подумалось про формат клубу для обговорення книжок – у міру закритий захід, для вузької групи людей, яким цікаво й потрібно обговорити актуальне прочитане. Так буває, що живеш із якоюсь ідеєю сам, аж поки зустрічаєш людей, яким не доводиться довго пояснювати, що саме маєш на увазі, бо при двох словах «читацький клуб» у них загоряються ті самі вогники.

Читклубу ЛітАкценту тим часом уже понад рік. Він має двох розкішних модераторок – спершу тон задавала Ярослава Стріха, потім ініціативу підхопила Богдана Романцова. Читацький клуб за цей час зібрав своє постійне коло тих, які за будь-яких інших планів, такої чи сякої погоди, незалежно від обговорюваної книжки чи іноді навіть самопочуття приходить на домовлений час у домовлене місце (книгарня «Є») – бо такий ритуал. Власне, коли ідея читацького клубу тільки забриніла, думалось, що мають минути роки, перш ніж такі зібрання сформують певне середовище. Нині, за трішки більше ніж рік часу, оце середовище є.

Читклуб від зібрання до зібрання приваблює нових адептів – і якоїсь миті ти повертаєшся до незнайомої тобі жінки, яка сидить поруч у колі й кажеш, що бачиш тут її вже не вперше, на що отримуєш відповідь, що вона щоразу читає книжки, пропоновані до обговорення і їй дуже цікаво на цих зустрічах, хоча вона зовсім не гуманітарій і не наважується висловлюватись. І так література набуває нового значення, так вона виходить за межі вузького професійного кола. В усякому разі, це чудова нагода побачити її вихід, а не тільки про нього здогадуватись, шукаючи відгуку по той бік монітора, як це типово для автора (й редактора) он-лайн видання.

Читклуб у тому форматі, в якому є, ніколи не збиратиме великого залу – і це його ще одна велика перевага. Бо камерність – одна з основних рис такого формату посиденьок. Але він збиратиме тих, кому зрозумілі накопичені за рік меми й хто впізнає всіх (чи більшість) персонажів у жартівливому тесті (побавитись можна тут). Хто слідкує за прекрасною неофіційною Facebook-сторінкою Читклубу і хто точно знає, що завтра – 23 лютого о 18:30 буде обговорення книжки Сильвії Платт «Під скляним ковпаком». А отже, хто готовий до зустрічі.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики