У Києві розпочався «Книжковий Арсенал» (фото)

З 30 травня по 3 червня у Мистецькому Арсеналі проходить VІII Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал».  Інтелектуальна подія країни, що об’єднує літературу й мистецтво. Понад 150 видавництв і нішевих проектів представлять свої найкращі новинки, а дизайнери, ілюстратори, художники — виставкові проекти. Участь у ньому візьмуть близько 200 українських письменників і 75 гостей з 30 країн світу.

Усі фото — Марія Семенченко

Фокус-тема — «Проект майбутнього»

Серед закордонних гостей цього року: експерт ЮНЕСКО і директор Паризького інституту практичної філософії, один з найвідоміших у світі спеціалістів з дитячого розвитку Оскар Бреніф’є (Франція), поет, перекладач і правозахисник, один із засновників Литовської Гельсінської групи, професор слов’янських мов і літератур в Єльському університеті Томас Венцлова (Литва), яскравий представник водночас хорватської та боснійської літератур Міленко Єрґович (Боснія і Герцеговина), прозаїк, сценарист та режисер Фредерік Беґбеде (Франція), президент ісландського PEN-клубу, знаний ісландський письменник Сйон, провідний ізраїльський автор Меїр Шалєв, одна з найпомітніших італійських письменниць Франческа Меландрі (Італія), всесвітньовідома письменниця, есеїстка і журналістка Славенка Дракуліч (Хорватія-Швеція).

На «Книжковому Арсеналі» представлені сотні новинок, багато з яких — щойно з друкарні

Спеціальний гість «Книжкового Арсеналу» — Братиславський книжковий фестиваль (BRaK). За кураторства Петера Міхалека (Словаччина), BRaK презентує в межах фестивалю унікальну програму читань, публічних розмов і заходів. Серед учасників програми — один із найпомітніших письменників молодого покоління Словаччини Міхал Гворецьки, чия найновіша книга «Троль» готується до видання в українському перекладі.

Спеціальні міжнародні гості Дитячої програми цього року: Ева Суссо,  Емілія Дзюбак, Гжегож Касдепке, Ґюдрун Скреттінґ та інші.

Також цього року на «Книжковому Арсеналі» представили колекцію «тихих книжок» – без тексту – з проекту Silent Books: from the world to Lampedusa and back («Мовчазні книжки: з усього світу до Лампедузи і назад»). Ця ініціатива виникла як відповідь на хвилю біженців з Африки та Близького Сходу, які прибули на італійський острів Лампедуза у розпал так званої міграційної кризи. Проект передбачав створення першої бібліотеки на острові, якою б могли користуватися як місцеві діти, так і юні мігранти.

Основою проекту стало зібрання книжок-картинок без тексту, коли читач може зрозуміти історію, незалежно від свого походження чи мови. Таким чином притаманна зображенням наративна сила долає всі культурні та мовні бар’єри.

Повна програма всіх подій – за посиланням.

Сйон — ісландський поет та прозаїк, автор текстів пісень Бьйорк та британського струнного квартету The Brodsky Quartet. Цього року його книжка «Дитя землі» вийшла в українському перекладі у видавництві «Видавництво».
Координаторка міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» Оксана Хмельовська.
Дитяча письменниця Зірка Мензатюк і поет та видавець Іван Малкович.
Уже в перші години роботи «Книжкового Арсеналу» біля стендів видавців було досить багато людей, які прийшли сюди за новинками.
Дитяча письменниця Зірка Мензатюк зі своєю новою книжкою «Дике літо в Криму». В ній письменниця торкається, зокрема, і теми депортації кримських татар.
Презентація книжки «Найдорожча мамусю… (Листування о. Любомира Гузара з матір’ю)». Серед учасників — племінниця о. Любомира Гузара Марія Рипан.
Презентація книжки «Найдорожча мамусю… (Листування о. Любомира Гузара з матір’ю)».
Шведська дитяча письменниця і журналістка Ева Суссо. Її книжка «Усі запитують чому?» вийшла цього року в українському перекладі у видавництві «Видавництво».
Леонід Фінберг, Томас Венцлова, Елен Гінсі під час поетичних читань.
Сергій Жадан читає вірші.
Проект «Знайомство з туконі» — це поєднання віртуальної реальності з відео 360°, анімації та класичної книжкової ілюстрації. Одягаючи VR-окуляри Google Cardboard, відвідувач неначе опиняється всередині самої книги, а отже, потрапляє в магічний світ туконі, створений ілюстраторкою Оксаною Булою.
VR-проект «Знайомство з туконі».
Книжки, що беруть участь в конкурс на найкращий книжковий дизайн. Переможців оберуть 2 червня. Серед членів журі — головний редактор видавництва Taschen Юліус Відельман.
Письменниця Лариса Денисенко.
Одна з фіналісток 6-го «Самовидця» Анастасія Федченко тримає в руках альманах «Veni. Vidi. Scripsi. Покоління вільних» (видавництво «Темпора»), до якого увійшла десятка найкращих репортажів цьогорічного конкурсу.
На другому поверсі Мистецького Арсеналу — видавничий майданчик, майстерні та зона ілюстраторів.
На другому поверсі Мистецького Арсеналу — видавничий майданчик, майстерні та зона ілюстраторів.
На другому поверсі Мистецького Арсеналу — видавничий майданчик, майстерні та зона ілюстраторів. Виставка робіт, створених кульковими ручками.
На другому поверсі Мистецького Арсеналу — видавничий майданчик, майстерні та зона ілюстраторів.
Дитячий письменник Іван Андрусяк з новинкою — «Зайчиковою книжкою» (видавництво «Фонтан казок»).
Виставка робіт учасників Клубу ілюстраторів Pictoric.
Марія Семенченко

Марія Семенченко – журналістка, репортерка, кураторка конкурсу художнього репортажу імені Майка Йогансена «Самовидець». Закінчила Могилянську школу журналістики. До 2016 року працювала редактором відділу «Суспільство» щоденної всеукраїнської газети «День». Пише для низки українських видань. Серед професійних зацікавлень – суспільна тематика, а відтак – людські історії.