«Чому я став нацистом?» У Німеччині вийшла приголомшлива книга

Масові заходи 1937 року. Із сайту Time

«Чому я став нацистом?» – збірка біографічних текстів німецьких націонал-соціалістів, упорядкована істориком Віландом Ґебелем вийшла цього місяця у ФРН. Вона включила 581 біографічну оповідь і привернула міжнародну увагу.

У 1934 році у німецькій пресі з’явилося оголошення про конкурс автобіографічних творів для націонал-соціалістів. Рекламу замовив професор Теодор Абель – на той час молодий американський соціолог, який мав намір використати матеріали для вивчення мотивів ідейних нацистів і джерела стрімкого зростання популярності А. Гітлера. Переможцю було обіцяно премію в 400 рейхсмарок. Надійшло близько 700 текстів (декотрі сягали 80 сторінок) з різних куточків країни від чоловіків та жінок, що репрезентували різні соціальні верстви.

«30 січня 1933 року Німеччина стала нашою Німеччиною», – писав князь Фрідріх Крістіян цу Шаумбурґ-Ліппе, член партії з 1929 року. 34-річний Ганс Тайсен говорив про «невидиму силу, що випромінюється» Гітлером, а полісмен Альфред Коц захоплювався «мужністю, чесністю, простотою» нацистського руху.

Матеріал однак ніколи не був повноцінно використаний і після смерті проф. Абеля у 1988 році забутий у його архіві. В. Ґебель підкреслив, що мотивація багатьох ранніх членів партії узгоджується із станом невдоволеності політичною ситуацією, що поширена в сучасній Німеччині.

Джерело: The Irish Times

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики