У Лондоні створили музичну інсталяцію на вірш забутої поетки

Мері Борден та її родина в абатстві Бішем (1925). Худ. Дж. Левері @Alamy

11 листопада відзначається завершення Першої світової війни. Цього дня 1918 року у Комп’єнському лісі на півночі Франції було підписане перемир’я між представниками Антанти та Німеччиною. Об 11.00 ранку по обидві сторони фронту було подано сигнал про негайне припинення вогню.

У лондонському Тауері 4-11 листопада відбулася серія заходів на сторічне вшанування загиблих у війні. Зокрема, композиторка Міра Калікс представила звукову інсталяцію «Поза темними тінями» на вірш англо-американської поетки Мері Борден (1886-1968). Цим організатори звернули увагу на традиційно маргіналізований жіночий досвід війни.

Мері Борден – уродженка Чикаґо, була медичною сестрою під час війни, її цикл «Сонети до вояка» написані у зв’язку з пристрасною закоханістю в пораненого в битві на Соммі британського офіцера Едварда Луїса Спірса, якого вона доглядала в шпиталі. Поезія не була опублікована за її життя. Сама Мері Борден – дружина шотландського місіонера Джорджа Тернера та мати трьох дітей, була активна як суфражистка, написала низку інших прозових і поетичних творів, один із яких був екранізований ще за її життя.

Зв’язок із паном Спірсом коштував їй шлюбу та дітей. Після розлучення у 1918 році вона одружилася із коханцем у британському консульстві в Парижі.  Її другий чоловік згодом став впливовим політиком та військовим діячем – генерал-майором британської армії, депутатом парламенту.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики