В Україні підготували збірку статей Ґарета Джонса

Ґарет Джонс. Світлина УІНП

Двоє студенток четвертого курсу Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Валентина Пасічна та Олена Тищук в якості бакалаврського проекту завершили роботу над перекладом українською мовою статей 1930-х років Ґарета Джонса, в яких він описує події Голодомору в Україні.

Матеріали журналіста передані дослідником його спадщини Найджелом Колі.

«Нас особисто вразило те, що Ґарет Джонс помер у віці 29 років, його було вбито. І скільки він встиг зробити за цей відносно невеликий період часу! Він мав надзвичайно насичене життя: він встиг побувати в Китаї, в Японії, політати з Гітлером на його літаку з якоїсь конференції, взяти інтерв’ю у вдови Леніна. Його ровесники в нашій сучасності в очі не бачили такого бурхливого і активного життя, яке прожив Ґарет Джонс», – розповідає Валентина Пасічник для Радіо Свобода.

Перекладали текст студентки самостійно. Із труднощів – специфічні слова того часу, які не мають відповідників.

«Треба розуміти, що тоді не розрізняли Україну, Росію та Радянський Союз, це були взаємозамінні слова дуже часто. Коли в тексті траплялося слово «Russia», а мова йшла чи то про Харків, чи про Донецьк, зрозуміло, що треба було щось із тим робити», – згадує авторка Валентина Пасічник.

​Поки що купити книжку буде неможливо, хоча авторки думають над тим, як це реалізувати. 15 листопада книжка вийшла накладом у 20 примірників: більша частина їх залишиться в університеті, кілька потраплять до Інституту національної пам’яті та Музею Голодомору. Для масового друку необхідно знайти спонсорів. Замислюються Олена із Валентиною і над тим, щоб викласти матеріал у вільний доступ в електронному варіанті.

Ґарет Джонс (1905-1935) – британський валлійський журналіст, який у своїх статтях та репортажах, написаних на основі власного досвіду перебування в УРСР, вперше надав широкого міжнародного розголосу трагічним подіям Голодомору 1932-1933 років в Україні. Ґарет Джонс був депортований із СРСР і надалі продовжував свою журналістську працю в різних країнах, загинув у Внутрішній Монголії, коли йому не виповнилося й тридцяти років. За розслідуванням здійсненим Найджелом Колі, найбільш імовірно він був убитий агентом НКВД та Комінтерну Гербертом Мюллером за розпорядженням Сталіна. Цьогоріч 85 роковини геноциду, світова акція «Запали свічку» із вшанування його жертв відбудеться о 16.00 24 листопада.

Джерело: Радіо Свобода

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики