До України прямуватиме Іван Грозний

Картина Михайла Паніна. Світлина із фб-сторінки Посольства України в США

Влада США планує повернути Україні картину із зображенням московського царя Івана IV Грозного, а саме твір Михайла Паніна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною». Один із учнів українського художника Іллі Рєпіна Михайло Панін – випускник Петербурзької академії мистецтв, написав картину як випускну роботу 1911 року. У радянські часи естетика творів Паніна, котрий проживав у Дніпрі до власної смерті у 1963 році, під впливом панівної ідеології зсунулася в бік «соціалістичного реалізму». Проте його ранній твір зберігався у фондах художнього музею у Дніпрі, звідки зник 1941 року з початком нацистської окупації.

Згодом картина опинилася у Швейцарії, а потому – у США. Американські власники виставили її на аукціон минулого року на що звернули увагу українські мистецтвознавці й адресували американським урядовим структурам запит із вимогою повернути викрадену понад 70 років тому власність. У зв’язку із запитом ФБР вилучило картину з аукціону, а її власники відмовилися від прав на неї. Якщо американській владі не висунуть претензії інші потенційні правовласники, то картина без перешкод повернеться до України.

Картина «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» зображує сцену XVI століття: московський цар Іван IV виїжджає з почтом із кремлівських воріт.

Як повідомило посольство України у США, воно разом зі Службою зовнішньої розвідки України у співпраці з ФБР здійснює процедуру повернення картини у Дніпро. У посольстві зазначили, що «наразі це перший результативний випадок співпраці на офіційному державному рівні України і США в поверненні пам’яток культурної спадщини, незаконно вивезених за кордон».

За матеріалами Радіо Свобода, Wiki

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики