Вісім книжок фантастики для двадцять-вісімнадцять

Вісім – чудова цифра, символ нескінченності. На щастя, нескінченною є й фантазія українських авторів, які пишуть фантастичну літературу. Кілька десятків романів, повістей й збірок вийшли друком впродовж 2018 року. Щоб зорієнтуватися в іменах і напрямах, представляємо вісімку книжок, на які варто звернути увагу і любителям фантастики, і тим, хто хоче дізнатися, що фантастичного пишуть зараз в Україні.

Ярина Каторож «Альянс» (КМ-Букс)

Другу частину трилогії «Палімпсест» чекали майже рік, і за обсягом вона значно перевищує першу – «Стожар». Анна, головна надія на відродження загиблої держави Патрії, й Ханна, елітна військова Імперії Циркути, зустрічаються й вимушено укладають угоду. Задля її виконання вони з групою товаришів починають довгу та небезпечну мандрівку Імперією, знайомляться з її дивами й жахами. Шлях веде їх до колишньої столиці Патрії, де заховано таємницю зникнення Стожарів – могутніх надприродних воїнів. Проте знайти таємницю доволі нелегко, а втратити все можна за одну мить, особливо якщо у противниках небезпечні Величні Імперії.

Міцне класичне фентезі у повністю авторському світі, для розуміння рушійних сил якого треба прочитати перший том «Палімпсесту». Ярина Каторож цього року отримала нагороду «Кризаліс» Європейського товариства наукової фантастики, якою відзначають найкращі дебюти у країні.

Наталія Матолінець «Гессі» (Vivat)
Наталія Матолінець «Гессі» (Vivat)

Гестія Амалія здається простою дівчинкою, яка живе в часи прекрасної епохи в одному західноєвропейському містечку, відвідує затишні кав’ярні, ласує солодощами й читає товсті книжки. А ще в неї є чудова фотокамера, за допомогою якої вона може робити людей щасливими. Життя Гестії стрімко змінюється після того, як помирає її брат Аїден – і чомусь усі навколо починають його забувати. У намаганні відновити пам’ять про брата вона повстає проти сил, здатних її знищити. Історія Гессі починається неквапливо, але потім набирає динаміки, коли з’являються ті, хто керує світом з-за лаштунків.

Роман «Гессі» було відзначено другою премією конкурсу «Коронація слова» у 2017 році. Також у Наталії Матолінець цього року вийшов інший роман – підліткове фентезі «Варта у грі», яке здобуло відзнаку «Найкращий дебют року» від простору української дитячої книжки «БараБука».

Володимир Арєнєв «Дитя песиголовців» (Асса)

Друга книга циклу «Сезон Кіноварі». Марта вміє знешкоджувати токсичні кістки драконів. Це заборонено, проте дівчина мріє вирватися зі свого містечка й збирає на це гроші. Батько повертається з заробітків не таким… Перша книга «Порох з драконових кісток» зупиняє читача в передчутті чогось, і у другій частині автор починає розкручувати історію. Марта намагається допомогти батькові, бо він так і залишається на війні, тій, де їх нема. Він хоче забути те, що з ними було, але забуття – це не завжди прокляття, це ще й великий дар, дар чогось не пам’ятати. Не-війна вже поволі приходить у рідне містечко. Вулицями ходять єгері з кресальними собаками, а кістки готові дають страшний врожай ненависті, що перетворює людей на чудовиськ, які абсолютно щиро й відверто готові робити страшні речі, бо не розуміють як можна жити інакше? Всі ж навколо проти них, єдина надія – добрий Циннобер, навколо якого треба згуртуватися…

Книжка «Дитя песиголовців» сповнена багатьох алюзій на міфологію й казки, які додають сюжету додаткового простору, та отримала премію «Підліткове фентезі року» від простору української дитячої книжки «БараБука».

Марина Смагіна «Кімната» (КМ-Букс)

Яна приїздить на літо до південного містечка Степове, аби допомогти дядькові розібрати речі у квартирі, яку він нещодавно придбав. У захаращеній кімнаті їй трапляється чимало дивних речей, які роками збирала попередня власниця. А ще трапляється кіт – навіть так: Кіт, який щось знає. Або так вважається розбурханій дівочій уяві. Поступово Яна з’ясовує, що за кожним предметом ховається своя важлива історія, що колись ці речі були дуже важливими для мешканців Степового. Вихід єдиний: повернути власникам хоча б щось, хоча б речі з однієї коробки. Вона влаштовується на роботу в дивній кав’ярні, і от вже до неї в гості починають заходити несподівані відвідувачі…

Атмосферна історія, яка за побудовою схожа на твори магічного реалізму, сповнена тихої магії півдня України і розуміння того, як іноді чудернацько переплітаються долі різних людей.

Світлана Тараторіна «Лазарус» (КМ-Букс)

Альтернативний 1913 рік. Люди й нелюдські створіння – мавки, чорти, водяники, упирі й вовкулаки – живуть поряд, співпрацюють і конфліктують. Волею долі в Київ потрапляє Олександр Тюрин, детектив зі столиці Імперії. Він має розв’язати справу про загадкове вбивство хлопчика, але доля робить несподіваний фінт, і от вже Тюрин має залишитися в Києві й розслідувати справу за справою, поступово з’ясовуючи не лише імена злочинців, а й дивні обставини, за яких загинув його батько. Щоб вправно розв’язувати загадки столиці Межі, Тюрину треба не лише розбиратися, хто перед ним: людина, десмодус, вовкулака чи упир-аристократ. Треба ще мати хист знаходити відповіді в незвичайних людей, як-от у експертки з нелюдської психології Василини Айвс, розуміти, як за роки співмешкання пов’язала доля людей і нелюдей, де ненависть справжня, а де награна – яка допомагає в торгових і політичних махінаціях. Тим часом на Київ насувають немертві кощі, а нечисть усе частіше каже про повернення легендарного київського Змія…

Дебютний роман у новелах, написаний на перетині міського фентезі, детективу, альтернативної історії й містики, оповідає про передчуття війни й приховує в собі чимало історичних алюзій і паралелей.

Наталка Ліщинська «Не люди. Люди. Нелюди» (КМ-Букс)

Давні боги змушені були покинути власний світ і виживати в жорстокому світі людей. Майже в наші дні богиня смерті Морана разом із кількома дароносцями – людьми, які вміють користуватися особливими силами, вступає у протистояння з тими, хто вирішив цю силу направити на потворні справи. Колись непримітна людина-сейф зусиллями таких ляльководів поступово захоплює владу, підминає під себе повноваження у великій країні, яка прагне реваншу, й починає агресію проти сусідів. Але не лише протистояння з потворними дароносцями турбує Морану, вона починає відчувати зміни у самому світі людей…

Друга книжка Наталки Ліщинської тяжіє до сучасного фентезі, а у дійових особах і ситуаціях упізнаються події від Афганістану до найновішої української історії.

Євген Лір «Підземні ріки течуть» (Видавництво Жупанського)

Збірка атмосферних моторошних оповідань, які не намагаються налякати відвертим насильством, а елегантно й витончено апелюють до потаємних страхів людини. Історії відбуваються в різних місцях і часових просторах, українські міста змінюються невизначеними територіями, герої змінюються, і поєднує це все невідворотне й понадприродне, щось інше з іншого світу. Уважний читач може скласти власну мозаїку й віднайти свою дев’яту оповідь серед восьми, пройти в цю дев’яту браму – або залишитися тут і деколи нервово реагувати на несподівані звуки в нічній тиші.

Євген Лір також відомий як перекладач творів готичної літератури, й твори Чемберса, Мекена й Алістера Кровлі стають певним камертоном до оповідань збірки.

 

Марина Макущенко «Темний бік будинку» (Видавництво Старого Лева)

Яра – молода Нічниця, яка теоретично здатна вчинити будь-що й нашкодити будь-кому. На практиці завдяки гарному вихованню вона усвідомлює небезпеку й опирається власній природі. Вона знайомиться з домовиком Дамідом – духом, який уже багато років живе й підтримує один із київських старих будинків. Поступово вони зближуються, але змушені триматися обережно, адже кожен небезпечний для іншого. Їхня історія нерозривно пов’язана з історією визначних будинків Києва, які прямо не названі в тексті, проте розв’язання цього шифру додасть чимало нових відтінків до оповіді.

Міське фентезі, де однаково важливі історія пригод і кохання дівчинки-підлітка й історія Києва, яку архітекторам й містянам не завжди вдається врятувати. Чому важлива пам’ять про будинки – також у книзі Марини Макущенко.

***
Безумовно, протягом року виходили й інші книжки, на які варто звернути увагу. Нехай ця підбірка буде не суворою рекомендацію, а відправною точкою пошуку вашої книги фантастики.