Селінджеру 100: чи був би зараз він таким популярним?

Девід Селінджер @https://quillette.com

1 січня 2019 року виповнилося сто років від дня народження відомого американського письменника Джерома Девіда Селінджера, автора роману «Ловець у житі» (інший варіант перекладу – «Над прірвою в житі»). Ця книга стала культовою серед американської та ширше – західної молоді другої половини ХХ ст. і зайняла своє місце в каноні підліткової та молодіжної літератури. Починаючи з 1951 року – першого видання роману – продано понад, ніж 65 млн. його примірників у світі. 1984 року було оприлюднено український переклад Олекси Логвиненка.

Міркуючи про спадок Селінджера з нагоди ювілею, книжковий оглядач Рон Чарльз припустив, що якби цей роман був опублікований сьогодні, то він би не став настільки популярним:

«Неможливо уявити, аби тривоги білого, гетеросексуального юнака, відрахованого зі школи, охоплювали дух нашого часу», – зазначив Чарльз. Сучасні автори підліткової літератури, на його думку, «розповідають історії, котрі відображають неймовірне розмаїття нашої культури». І, що годі знайти на сторінках книги Селінджера.

Свій відгомін має і біографічна ситуація. Коли 1998 року з’явилася книга спогадів Джойс Мейнард – колишньої коханки письменника, вона стала об’єктом критики, яку багато хто згодом визначав як сексистську.

Історію 53-річного письменника та 18-річної студентки згадали в контексті кампанії #Metoo, і тепер письменник ще й постав у непривабливому світлі мачистського маніпулятора, що користується своїм статусом для зваблення та впливу на жінок. Спогади Мейнард лягли в основу документального фільму про Селінджера 2013 року, який однак не привернув відразу значної уваги. А вже 2018 року його переглянули в новому культурному контексті. І тоді навіть, критики Мейнард, такі як Елізабет Глік, визнали, що керувалися несвідомою «інтерналізованою мізогінією». Минуло двадцять років і симпатії громадськості радикально змінилися.

За матеріалами The Independent, The Washington Post, Quilette, The New York Times

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики