Оксфордська дослідниця з’ясувала, як Чосер міг накликати чуму

Джефрі Чосер на сторінці середньовічного манускрипту з колекції Британської бібліотеки. @The British Library

Дослідниця з Оксфордського університету Меріон Тернер підготувала нову біографію класика англійської середньовічної літератури Джефрі Чосера, автора уславлених «Кентерберійських оповідань».

Біографію підготовлена з увагою до гендерних деталей.

Читайте також: Невідомі середньовічні рукописи про короля Артура та Мерліна знайшли у Британії

Чосер починав свою кар’єру при дворі як паж Елізабет де Бурґ – невістки короля Едварда ІІІ. Із джерел відомо, що його пані придбала на Великдень 1357 року за чотири шилінги для нього палток (“paltok”) і за три – взуття. Дослідники розуміли, що йшлося про одяг, однак довгий час не могли збагнути значення архаїзму «палток», аж поки Тернер за старовинним манускриптами не реконструювала його.

Читайте також: До України повертається унікальний манускрипт початку XVIII століття 

Палток – це надзвичайно короткий одяг, що не приховував «сорому» чи приватних частин тіла. Його носили зазвичай із вузьким одягом, подібним до сучасних колготок, що обтягував ноги й увиразнював інтимні ділянки тіла.

І саме такий одяг середньовічний богослов Джон Рідінґський вважав «образою Бога», що може спричинити чуму.

Та обставина, що молоді, добре одягнені чоловіки оточували її, було для Елізабет де Бурґ способом підкреслити власний престиж, – вважає дослідниця.

Вочевидь, саме тому Чосер приділяє таку увагу питанням суб’єктності та контролю, а також ролі одягу та зовнішніх атрибутів у владі. В «Оповідці економа», постать слуги представлена у вигляді птаха, якому після роздратування господар вириває пір’я.

Тернер – доцентка англійської мови та літератури у Коледжі Ісуса Оксфордського університету. Її книга «Чосер: європейське життя», що буде опублікована видавництвом Принстонського університету 17 квітня, перша біографія англійського класика, що написана жінкою. Дослідження є спробою розірвати традицію «токсичних маскулінних біографій». Тернер закцентувала увагу на жінках у житті Чосера. Так, зокрема, його дружина проявляла чималу самостійність, працювала й мала регулярний незалежний від чоловіка дохід.

За матеріалами The Guardian

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики