Орхан Памук висловив занепокоєння щодо Туреччини

Орхан Памук, світлина Hürriyet Daily News (2019)

Всесвітньовідомий турецький письменник, Нобелівський лауреат з літератури 2006 року Орхан Памук, відповідаючи на питання про зацікавленість проблемою стосунків батька-сина, висловив занепокоєння щодо поточних тенденцій у суспільному житті Туреччини.

«Моя країна, на жаль, рухається у бік авторитаризму», – зазначив автор.

Читайте також: Маріо Варґас Льйоса привернув увагу до Голодомору

Він задався питанням чому деякі культури та цивілізації ставлять індивідуальність на п’єдестал, тоді як інші підносять «авторитаризм, суворого батька, який керує ними». У розмові із Олівією Салазар-Вінспір у студії телеканалу France 24 він підкреслив, що ця тема цікавить його впродовж тривалого часу.

«Я глибоко вірю в ідею Європи, – додав Нобелівський лауреат, – вона дала нам жіночий рух, демократію, свободу висловлювань, повагу до меншин. Я вірю в ці цінності й Європа дала ці цінності людству».

Також письменник підтвердив, що досі має охоронця. Він зазначив, що Туреччина є демократією «якщо демократією є голосування та підрахунок голосів – то це відбувається чесно, але атмосфера – нечесна, є лише урядова пропаганда… Це не дуже оптимістична ситуація, однак так багато людей, половина нації не голосує за цей уряд і це добрий знак».

Памук поділився деякими таємницями творчого процесу. Коли він нервує і не може писати, то робить фото зі свого балкону, що виходить на азійський берег Стамбулу. Попри прихід політичних чи соціальних тем, «спершу ми маємо емоцію, відчуття, яке… не можемо пояснити».

У січні Памук разом із іншою Нобелівською лауреаткою Ельфрідою Єлінек, а також Бернаром-Анрі Леві, Салманом Рушді та Міланом Кундерою, виступив в ролі співавтора листа про загрози сучасній Європі. У листі, що був підписаний, зокрема, Світланою Алексієвич, Ґертою Мюллер, Маріо Варґасом Льйосою, Енн Епплбом, Колмом Тойбіном, ішлося про все більш «нахабне втручання з боку господаря Кремля», що послаблює Європу.

За матеріалами France 24, The Guardian

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики