Забуті в історії: відгук на «Бєженство 1915. Забуті вигнанці» Анети Примаки-Онішк

Анета Примака-Онішк. Бєженство 1915. Забуті вигнанці./ пер. з польськ. Олени Шеремет. — Київ: Темпора, 2019 — 524 с.

Бєженци. У селі моєї бабці на північному заході Волині, де всі спілкуються західнополіською говіркою української мови, це слово завжди вимовляли на російський лад. Коли хтось терміново шукав знайомого, йому могли жартома відповісти – «Пішов у бєженци». Мабуть, так само, але вже без натяку на жарт, майже 100 років тому казали про інших односельців. Тих, які втікали вглиб Російської імперії під час Першої світової війни, рятуючись від наступу німецьких та австро-угорських військ.

Так само, на російський лад, це слово вимовляють герої книжки «Бєженство 1915» Анети Примаки-Онішк. Воно несподівано увійшло в їхній лексикон влітку 1915-го, коли німецькі та австро-угорські війська проривають фронт і переходять в наступ, із західних губерній Російської імперії починається вражаюча евакуація. Від двох до трьох мільйонів мешканців цих країв, переважно білоруси та українці із сільських місцевостей, втікають на схід під акомпанемент розповідей про звірства наступаючих армій. Утікаючи, селяни втрачають мало не все: війська руйнують господарства, палять збіжжя на полі, людські хати – щоб ворог наступав по спаленій землі.

Подорож у невідоме – перший етап трагедії біженців, який на основі архівних документів та спілкування з очевидцями масового переселення описує авторка. «Бо усє єхалі»,  –  так пояснює одна із героїнь книжки, що саме гнало людей від дому. А ще – чутки про звірства «прусаків»: жінкам відрізають груди, старих живцем кидають у вогонь їхніх же палаючих хат. Втікайте, люди добрі, поки не пізно!

Для селян, чий світ іноді обмежувався походами до кількох навколишніх сіл, переїзд за сотні і тисячі кілометрів від дому перетворився на багатомісячні поневіряння шляхами імперії. На власних возах, у товарних вагонах поїздів, таборах для біженців – щоденні клопоти по господарству замінили інші насущні завдання – виживання у вирі війни та епідемій, що її супроводжують.

Сьогодні від села Книшевичі на Підляшші, де народилася Анета Примака-Онішк і звідки у 1915-му виїхали майже всі мешканців, до білоруського кордону – трохи більше шести кілометрів. До України звідси – майже двісті, але важко сказати, якою мовою тоді розмовляло місцеве населення. Самі називали, %

Петро Троць

журналіст, репортер. Закінчив Києво-Могилянську академію за напрямком «археологія». Дописує до низки українських видань. Найохочіше працює із історичною тематикою. Цікавиться художнім репортажем