Сьогодні прем’єра антиутопії, що була натхненна Лесем Курбасом

Лесь Курбас @Мистецький арсенал

У Києві на сцені Національного театру ім. Франка відбудеться українська прем’єра міжнародного оперного проекту “GAZ”. Ще у 1923 році Лесь Курбас засвідчив свою приналежність до експресіонізму. Того ж року геніальний режисер здійснив інсценізацію драми «Газ» Ґеорґа Кайзера в україномовному перекладі Вероніки Черняхівської.

«Кайзер написав цю річ рівно сто років тому і зобразив у ній світ майбутнього, яким він його уявляв через століття. Тобто це про наші дні, сучасні технократичні часи з усіма техногенними катастрофами. І те, як інтерпретував п’єсу Курбас, було чимось надзвичайним для тих днів: досі не було, щоб хтось в історії робив таке. Бо до того часу актор у театрі отримував певну роль і грав її з початку до кінця вистави», – зазначила ініціаторка проекту, американська перекладачка, режисерка та дослідниця українського походження Вірляна Ткач.

«Історія цього проекту ще почалася восени 2018 року, коли я була куратором виставки Леся Курбаса, і там я розповідала композиторам Роману Григоріву та Іллі Разумейко про те, що Лесь Курбас робив постановку “Газ”. Я їм розповіла про найцікавішу сцену, яка там була, – це вибух газу. Там музика була дуже така урбаністична, і хлопцям це все сподобалося, і вони вирішили написати свою музику до цього проекту», – розповіла Ткач.

Вірляна Ткач (крайня праворуч) та австрійський хореограф Симон Маєр інструктують акторів, світлина @Укрінформ

Прем’єра запланована на 11 червня о 19.00 у Національному театрі імені Івана Франка у Києві, після чого проект буде презентований 17 вересня GAZ буде представлено на фестивалі MusiktheatertageWIEN у Відні, а американська прем’єра опери відбудеться у 2020 році в театрі “La Mama” у Нью-Йорку.

У створенні опери беруть участь режисер Вірляна Ткач, композитори Роман Григорів та Ілля Разумейко, художник Вальдемарт Клюзко, медіа-артист Георгій Потопальский, австрійський хореограф Симон Маєр, художник по костюмах Тетяна Шерстюк та художник по світлу Марія Волкова. Універсальні ролі виконують артисти Nova Opera: співаки Андрій Кошман, Руслан Кірш, Євген Рахманін, Анна Кірш, Мар’яна Головко, Олександра Мельє, диригент Роман Григорів, інструменталісти Ілля Разумейко, Жанна Марчінська, Андрій Надольський, Айк Егіян, Ігор Бойчук, Назар Спас, Сергій Щава та Назар Стець.

За матеріалами Укрінформ, UMOLODA, журналу «Кіно-Театр»

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики