Маріо Варґас Льйоса розкритикував радикальних феміністок за фанатизм і нетерпимість

Маріо Варґас Льйоса з дружиною Ізабель Прейслер на прийомі у короля Іспанії Феліпе VI, @Chema Clares/GTRES

«Фемінізм наражається на ризик розбеститися, якщо обере фанатичну і нетерпиму лінію, проявів якої, на жаль, останнім часом є багато, що підміняє прагнення справедливості образою і фрустрацією», – зазначив перуанський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури, ґранд Іспанії Маріо Варґас Льйоса.

Приводом до заяви стала критика, якій він був підданий разом із співорганізаторами Бієнале у Ґвадалахарі (Мексика), де присуджується літературна премія імені письменника.

У травні понад сотня літераторів та громадських діячів і діячок підписал відкритий лист, в якому підписанти засудили організаційний комітет Бієнале, звинувативши його в «мачизмі» та недостатній присутності жінок серед учасників заходу.

Читайте також: Валерію Шевчуку дорікнули за мізогінію

«У цьому тексті деякі цифри були неправдивими. У ньому говорилося, що в конкурсі брали участь тринадцять чоловіків і лише три жінки. Насправді учасниць було сім, а їхній рівень – чудовий, якщо судити з оплесків, якими їх нагородили дев’ятсот студентів з усієї Мексики, запрошених взяти участь у Бієнале Книжкової виставки Ґвадалахари (якій я, користуючись нагодою, дякую за добру організацію події). З іншого боку, цей маніфест замовчував той факт, що вісім письменниць, котрі були запрошені, з різних причин ухилилися від участі. Їхня присутність, без сумніву, зробила би присутність жінок на Бієнале більш пропорційною. І що найдивніше: три із запрошених, які не змогли взяти участі, підписали маніфест, який звинувачував, що ми “дискримінуємо” жінок і “робимо їх невидимими”», – спантеличено додав письменник.

Читайте також: Маріо Варґас Льйоса привернув увагу до Голодомору

На думку маркіза Варґаса Льойси в інтелектуальних питання дотримуватися формального квотування означає принижувати жінок: «Єдиним прийнятним критерієм у цій царині є якість, а не кількість. Ніщо не було б настільки образливим і дискримінуючим для жінок, як бути запрошеними на конференції у якості тюків або чисел, з метою заповнити арифметичні квоти, які буцімто поважали би рівність, та радше робили би з неї карикатуру».

Нобелівський лауреат відкинув формулювання до якого часом вдаються радикальні феміністки про війну між чоловіками та жінками.

«Не йдеться про війну між чоловіками і жінками, в якій жінки борються за своє виживання; йдеться про те, аби виправити вікову несправедливість і покласти край недооцінкам і свавіллю, жертвою яких була і продовжує бути половина людства з вини релігії, забобонів і стародавніх поганих звичаїв. Це не битва жінок проти чоловіків, це битва усіх свідомих і відповідальних чоловіків і жінок проти меншості (а іноді – більшості), яка цьому опирається», – переконаний письменник, який закликав чоловіків та жінок до продуктивної співпраці у напрямку здолання ґендерної нерівності.

Маріо Варґас Льйоса замолоду дотримувався ліворадикальних поглядів, згодом еволюціонував у бік ліберально-консервативних.

За матеріалами Збруч

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики