Нобелівську премію з літератури отримали Ольга Токарчук та Петер Гандке

Сьогодні оголосили лауреатів Нобелівської премії з літератури за 2018 та 2019 роки. Ними стали польська письменниця українського походження Ольга Токарчук та австрійський письменник Петер Гандке.

Ольга Токарчук народилася  в Сулехові (Польща) в родині вчителів. Сьогодні письменниця живе у Вроцлаві. Її батько був шкільним бібліотекарем. У бібліотеці вона читала майже все, до чого мала доступ, і саме тут вона розвинула свій літературний апетит. Після вивчення психології у Варшавському університеті вона дебютувала як художник-фантаст 1993 року з книгою «Podróz ludzi Księgi» («Мандрівки людей книги»).

Найбільшим досі успіхом Токарчук став виданий у 1996 році роман «Prawiek i inne czasy» («Правік та інші часи»). Роман є прекрасним прикладом нової польської літератури після 1989 року, письменниця продемонструвала чудовий дар фантазії та високий рівень художньої витонченості. Дотепер великим опусом Токарчук є вражаючий історичний роман «Księgi Jakubowe» 2014 року («Яківни писання»). Для написання цьогороману письменниця присвятила кілька років історичним дослідженням архівів та бібліотек.

Петер Гандке народився в селі Ґріффен, розташованому в регіоні Каринтія на півдні Австрії. Мати майбутнього письменника Марія  була каринтійською словенкою. Він вивчав право в університеті в Граці, але через кілька років покинув університет, щоб присвятити себе літературній діяльності.припинив навчання. 1966 року був опублікований його дебютний роман «Die Hornissen» («Шершні»). Того ж року відбулася прем’єра його п’єси «Publikumsbeschimpfung» («Наруга над публікою»). Так за кілька місяців Петер Гандке став своєрідною поп-зіркою німецькомовної літературної сцени.

Більше п’ятдесяти років потому, підготувавши велику кількість творів у різних жанрах, він зарекомендував себе як один із найвпливовіших письменників Європи після Другої світової війни. Його бібліографія містить романи, нариси, зошити, драматичні твори та сценарії.

Нобелівську премію з літератури присуджують  «людині, яка створила в полі літератури найбільш визначні твори ідеалістичного напрямку», з 1901 року. Нобелівські премії за 2019 рік у галузі медицини, фізики та хімії вже були присуджені.

Цього року Шведська академія, аби залагодити минулорічний скандал, оголосила одразу двох  лауреатів Нобелівської премії з літератури.

2018 року вручення Нобелівської премії з літератури вперше за 75 років відклали через скандал повʼязаний із сексуальним насильством та корупцією, що призвів до серії відставок у Шведській академії, члени якої відбирають кандидатів на вручення премії. Французький фотограф Жан-Клод Арно – чоловік члена Шведської академії Катаріни Фростенсон, був засуджений за зґвалтування у жовтні 2018 року та ув’язнений на два роки. Поліції також вдалося зʼясувати, що чоловік розкривав стороннім імена майбутніх лауреатів премії.

Серед  претендентів на премію за 2018 рік найбільш імовірними кандидатами були:

 • кенійський письменник лівих поглядів Нгугі Ва Тхіонго;
 • японський автор бестселлерів Харукі Муракамі;
 • канадська письменниця Маргарет Етвуд;
 • канадська поетеса та письменниця Енн Карсон;
 • французька авторка з Гваделупи Маріз Конде.

З 1901 року Нобелівську премію з літератури отримали 114 письменників, з яких лише 14 були жінками.

Голова комітету Нобелівської премії з літератури Андерс Олссон  з цього приводу зазначав, що цього року суддівський комітет намагався відійти від намагався відійти від «орієнтованого на чоловіків» та «європоцентричного погляду на літературу».

«Якщо буде двоє лауреатів, то серед них має бути жінка», – зазначала Фʼяметта Рокко – кореспондентка з питань культури та адміністраторка Міжнародної Букерівської премії, додавши, що «вони, ймовірно, будуть з різних континентів».

В якості цьогорічних претендентів згадувалися:

 • польська письменниця Ольга Токарчук;
 • польська письменниця Ганна Краль;
 • письменниця з Південної Кореї Хан Канг;
 • письменник Джойс Керол Оутс із США;
 • російська романістка Людмила Улицька;
 • румунський романіст Мірча Картареску.

Урочиста церемонія вручення премії відбудеться 10 грудня, в річницю смерті Альфреда Нобеля, у столиці Норвегії Осло.

Перший лауреат Нобелівської премії з літератури був Сюллі-Прюдом. Він отримав 150 782 шведських крон. На сьогодні ця сума становить 10 мільйонів шведських крон. Серед попередніх лауреатів премії були Боб Ділан (2016), Еліс Манро (2013), Орхан Памук (2006), Тоні Моррісон (2003) та Габріель Гарсія Маркес (1982).

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики