В урочищі Сандармох встановили пам’ятні таблички жертвам масових розстрілів

facebook.com

З 25 по 28 жовтня волонтери громадського меморіального проекту «Сандармох. Повернення Імен» встановили в урочищі Сандармох 33 пам’ятні керамічні таблички в’язням білбалтлаг і 1-го Соловецького етапу, розстріляним тут в роки Великого терору.

Про це повідомляється на сторінці  громадського меморіального проекту «Сандармох. Повернення Імен» у Facebook.

27 жовтня 1937 року почали масові розстріли в урочищі Сандармох. За рішенням несудових органів у один день були страчені понад 100 представників української інтелігенції.

Безпосереднім виконавцем масових убивств протягом 31 жовтня — 4 листопада був капітан НКВД Михайло Матвєєв, заступник начальника АГУ УНКВД Ленінградської області, та помічник коменданта УНКВД Георгій Алафер.

Місце поховання жертв масових убивств було віднайдено у липні 1997 року.

Разом з волонтерами в Сандармох приїхали родичі і близькі жертв, серед яких Олег і Гліб Ковалевські – онук і правнук Бориса Володимировича Шевякова, – мистецтвознавця і художника – реставратора Новгородського Кремля; а також Михайло Лейпунський – онук Кікодзе Платона Йосиповича – літературного критика, редактора «Літературулі газети» СП Грузії.

«Головне, що відбувається в той момент, коли на стовпець встановлюється чергова табличка – виникає ім’я. Кожен розстріляний у Сандармосі з поверненням імені набуває персональну пам’ять. Набуває голос. Вперше з моменту, як куля ката обірвала їх життя, ми, голосом волонтерів, даємо можливість сказати загиблим своє останнє слово нам, що живуть в ХХI столітті, заявити про свою невинність», –йдеться у дописі проекту. 

Проект унікальний і тим, що 30 з 33 табличок заявлені і виготовлені на кошти заявників, не знайомих між собою, які не мають родичів в Сандармоху, які дізналися про це місце з публікацій в інтернеті та соціальних мережах.

Проект об’єднує тих людей, кому важлива пам’ять, хто усвідомлює, що без розуміння минулого, без відповіді, чому ми такі, які є зараз, – не можна будувати майбутнє. Волонтерський рух перетворюється в громадянське суспільство.

У ці дні в Сандармох приїхали волонтери Максим Лялін, Анна Тугаринова, Віталій Новицький, Алхас Мхонджія, Катерина Панкова, Олександра Левонтін, Катерина Драпкіна, Євгенія Холодова, Світлана Фурманова, Ольга Калінкіна.

Джерело: День

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики