Ретро-детектив, графічна біографія, історичне оповідання: що робити з історією

Фото – pixabay.com.

Для поціновувачів історії публікуємо традиційну щотижневу добірку презентацій, історичних фестивалів і книжкових подій на 4-10 листопада.

 

Дізнатися про можливості графічного подання історії

Як розповісти про травматичний досвід з минулого, коли бракує слів? Чи можливо зробити це через зображення?
Видавництво «Дух і Літера» запрошує на презентацію графічної біографії Анни Франк, що відбудеться в понеділок, 4 листопада, у Книгарні «Є» (м. Київ, вул. Лисенка, 3). Початок о 18.30.

Спираючись на унікальні історичні місця, архіви та матеріали Будинку Анни Франк в Амстердамі, – автори бестселерів «Нью-Йорк таймс» Сід Джейкобсон та Ерні Колон створили першу авторизовану графічну біографію Анни Франк.

Тут представлено життя батьків Анни, Едіт та Отто; перші роки життя Анни у Франкфурті; поширення нацизму; еміграцію Франків до Амстердама; війну та окупацію; життя Анни у таємній прибудові; зраду й арешт; її депортацію та смерть у Берґен-Бельзені; виживання батька Анни та публікація її вражаючого щоденника.

До участі запрошені:
Леонід Фінберг, головний редактор видавництва Дух і Літера
Матіас Андре Річтер, координатор німецько-українського проекту «Вчимося пам’ятати»,
Тетяна Бородіна та Ігор Винокуров, наукові співробітники Центру юдаїки НаУКМА.
Модераторка Анна Прохорова.

Деталі тут.

 

Відчути себе мешканцем античного поліса


7 листопада в Науковій бібліотеці ім. М. Максимовича КНУ Тараса Шевченка відбудеться історичний фестиваль «Античний поліс».

Народні збори, остракізм, лікування у Асклепіоні та розваги – все це буде безкоштовно репрезентовано на заході. За додаткову плату можна буде відвідати симпосій, отримати передбачення оракула та оглянути Атени.

У програмі є міні-лекторій:

Дмитро Лукін познайомить слухачів з античним полісним життям у межах українських територій.

Олександр Левко розповість про важливу складову античного мистецтва – театр.

Віктор Ставнюк розкаже про архаїчних ліриків.

Також учасники зможуть спробувати себе в ролі скульпторів.

Центральною подією Поліса стануть народні збори. Причина їх скликання – суд над наймудрішим політом (прим. – на думку Дельфійського оракула) – Сократом.

Деталі тут.

Зануритися в мистецьке життя Києва часів Fin de siècle


4–5 листопада в Національному художньому музеї України обговорюватимуть культурно-мистецьке життя Києва кін. ХІХ – поч. ХХ ст. Заходи відбудуться в рамках «V читань пам’яті Миколи Біляшівського». Хронологічні межі окреслюються серединою 1880-х – кінцем 1910-х років.

Говоритимуть про мистецьке життя Києва в тогочасній періодиці, художні виставки межі століть, діяльність рисувальної школи Мурашка, творчість київських архітекторів і ще багато іншого.

Організатори виокремлюють такі напрямки:

►Мистецтво та художнє життя Києва (образотворче мистецтво, виставкова та видавнича діяльність, мистецька критика, мистецька освіта, меценатство та колекціонування).

►Культурно-інтелектуальне середовище столиці (тенденції розвитку та взаємозв’язки образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, архітектури, кінематографа, театру, літератури, музичної культури).

►Національні громади та мистецтво Києва (діяльність громад, що мали вплив на мистецтво та культуру міста).

Для слухачів вхід вільний, але обов’язкова попередня реєстрація.

Доповіді будуть опубліковані окремою книжкою.

Детальна програма за лінком.

І ще трохи старого Києва


5 листопада у затишних стінах Центру польських та європейських студій відбудеться презентація проекту «Інтерактивний Київ», який є частиною освітньої платформи «Місто і цифрова історія».

Проект «Інтерактивний Київ» – це амбітна спроба перенести Київ початку ХХ ст. у площину цифрової мапи. Наша мета не тільки показати всі можливі тогочасні інфраструктурні об’єкти, але й познайомити з різноманіттям повсякдення киян та киянок 100 років тому.

Які були найкращі ресторани у Києві? Куди бігти і скільки грошей діставати, якщо заболів зуб? У яку школу відправити дитину так, щоб недалеко від дому? У кого краще винаймати квартиру та прогулянка якою вулицею загрожувала вашому гаманцю чи навіть життю. На ці та інші питання хоче відповісти наш проект.

Ця інтерактивна карта є спробою створити інклюзивну оповідь про багатокультурний Київ початку XX століття. Дослідники поставили за завдання поєднати історію повсякдення, цифрову історію та метод learning by doing.

Проект стане основою для розробки академічного курсу з цифрової історії в Києво-Могилянській академії.

Освітня платформа «Місто і цифрова історія» пропонує викладачам університетів та шкіл практичні рекомендації й матеріали для викладання історії та культури XX століття через призму локальних сюжетів та мікро-історій, підходи для створення нових тем в межах освітніх програм, інструментарій для роботи з цифровими інструментами.

Проект освітньої платформи розроблений командою Центру міської історії (Львів) спільно з групою київських дослідників.

Розробники карти: Олена Бетлій, Ольга Гнидюк, Катерина Диса, Марія Чорна, Мартін-Олександр Кислий, Анна Ісаєва, Дарина Подгорнова, Олександра Оберенко, Андрій Левченко, Наталя Кубицька, а також команда дизайнерів та програмістів (SiteGist).

Деталі тут.

 

Повчитися писати історичні оповідання


ЛітАкцент і видавництво «Темпора» запрошують на презентацію книжки «Звіяні вітром бездержавності: українська еліта у ХІХ столітті». У ній зібрані історичні оповідання фіналістів ІІ конкурсу історичного оповідання «ProМинуле».

Це 16 оповідань про те, ким були і чим жили представники української еліти у ХІХ столітті. Книжка містить тексти, що ввійшли до “короткого списку” Другого конкурсу історичного оповідання «ProМинуле. Дія відбувається в Києві, Харкові, Полтаві, Мінську, Астрахані, Львові, Лолині, Махнівці,
Гурзуфі, Любечі, Качанівці, Мойсівці, Очкиному, Зазим’ї та на хуторі біля Борзни.

Дивіться також: «Звіяні вітром бездержавності»: книжка про українську еліту ХІХ століття

Захід відбудеться у форматі воркшопу. Члени журі розкажуть про критерії відбору, а автори-фіналісти поділяться секретами творчості, розкажуть, які джерела інформації залучали, як обирали персонажів – реальних чи вигаданих, як обмірковували сюжет, аби простий набір історичних фактів став захопливою історією.
Адже на черзі – третій конкурс історичного оповідання “ProМинуле”!

Учасники:
Члени журі Софія Філоненко, Віктор Разживін, Віталій Михайловський.
Автори:
• Іван Канівець – І місце
• Наталія Довгопол – ІІ місце
• Владислав Івченко – ІІІ місце
• Антон Ситор – ІІІ місце
• Ірина Пасько
• Тетяна Подоляка
• Олена Кужельна
• Наталія Смірнова
• Михайло Цьома
• Богдан Рапп
• Ольга Стасюк
• Олена Кузьмова
• Володимир Коваль
• Юлія Стахівська
• Тетяна Фролова

Модерує координаторка конкурсу Ольга Петренко-Цеунова.

Вхід вільний.
Деталі тут.

 

Розплутати карколомний сюжет ретро-детектива


Книгарня «Є» та «Видавництво Старого Лева» запрошують на презентацію книжки Богдана Коломійчука «Готель «Велика Прусія» за участі авторки, що відбудеться 7 листопада. Початок – о 18:30.

«Готель «Велика Пруссія» — новий детективний роман Богдана Коломійчука, сповнений карколомних пригод та шпигунських таємниць.

1905 рік. Кар’єра одного з кращих слідчих Галичини, львівського комісара Адама Вістовича, йде вгору. Щоб допомогти молодшому колезі, ад’юнктові Самковському, комісар береться за нібито тривіальну справу. Однак з’ясовується, що нитки її тягнуться далеко за межі Львова і навіть за межі імперії.

Розслідування приводить Вістовича у Пруссію, де кілька впливових посадовців та підприємців об’єднуються з мафією, аби протистояти російським шпигунам. Раптом члени цього синдикату починають гинути за доволі жорстоких обставин. Вбивства стаються у Берліні, Позені та інших містах. У цій коловерті несподівано опиняється колишня дружина Вістовича, берлінська актриса Анна Каліш. Комісар береться за найнебезпечнішу справу в своєму житті.

Вхід вільний.

Адреса Книгарні «Є»:

м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 31, 3-й поверх.

Деталі тут .

Поринути в міфологічний часопростір іранського епосу


Львівська книгарня «Є» та видавництво «Навчальна книга – Богдан» запрошують на презентацію нової книжки письменника Миколи Ільницького «Читаючи, перечитуючи… і перекладаючи» та епосу Абулькасима Фіордуосі «Шах-наме. Книга 3» у його перекладі (у співпраці з Надією Вишневською), що відбудеться 5 листопада. Початок – о 18:30. Модератор – Тарас Лучук.

Розмова буде присвячена особливостям перекладу шедеврів іранського народу, дослідженню, зокрема відкриттю і перепрочитанню текстів ув останніх дослідницьких і перекладацьких роботах автора; рефлексіям про значення літератури для сучасності.

Микола Ільницький – знаний літературознавець, критик, перекладач і поет, професор кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства ЛНУ ім. І. Франка, член-кореспондент НАН України. У доробку Миколи Ільницького – численні наукові праці, роки викладацької діяльності та щире захоплення незвичними для пересічного читача літературами, переклади з яких, завдяки відданості справі, змогли отримати шанс на життя в Україні.

Вхід вільний.

Деталі тут.

 

Переглянути фільм про доленосний 1918-й

6 листопада о 18:30 в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану відбудеться прем’єра документального серіалу «Доленосний 1918».

За словами творців фільму, це сучасний, дещо іронічний погляд на драматичні події часів Української революції: українсько-більшовицьку війну, гетьманський переворот, австро-німецьку окупацію, внутрішні політичні інтриги і колізії. Автори проєкту використали чимало хронікальних матеріалів та художніх фільмів тих часів.

Серіал створив відео продакшн Wild Fox Film за експертної підтримки просвітницького проекту «LikБез. Історичний фронт».

Глядачі матимуть можливість переглянути фільм (100 хв) та поспілкуватися з творчою групою.

Гості:
Борис Субоч – керівник знімальної групи;
Іван Семесюк – ведучий серіалу, митець, музикант;
Кирило Галушко – продюсер серіалу, координатор проекту “Likбез”.

Вхід вільний, але необхідно зареєструватися: https://cutt.ly/eeEpxVh.

Деталі тут.

Придбати новинки історичної прози на книжковому ярмарку


8-10 листопада на НСК Олімпійський відбудеться «Київський міжнародний Книжковий Медвін». Книжковий ярмарок відбудеться вже вдев’ятнадцяте, цього разу з нагоди Дня української писемності та мови.

Осінь – час залягти з книжкою! На вулиці мрячить, день коротшає, холод пробирає до кісток. У час осінньої депресії вас врятує тепла ковдра і найкраща книжка!

«Книжковий Медвін» 8-10 листопада запрошує вас запастися книжками на довгі холодні вечори, а заразом і на Різдвяні свята, що вже недалеко.

Хто краще розповість про свою нову книжку, ніж автор? Хто краще підбере вам новинку до смаку, ніж видавець?
Приходьте по книжки з перших рук і за найкращими цінами.

В програмі:
Усі новинки осені на стендах 75 учасників
Презентація видання факсимільної копії Реймського Євангелія
Паперові солдати Братів Капранових
Лекція для підлітків: “Чи легко бути письменником?” та Комунікативний вишкіл від школи гречної риторики
Як влаштоване українське видавництво коміксів? та Чи може існувати в Україні літературний агент?
Ток-шоу «13 жінок: про любов до себе, чоловіків і динозаврів»
Коротка подорож всередині жанру: фантастика від кіберпанку до young adult.
Презентація відновлених перших кулінарних книг 1910 – 1931 рр
Святкування 100-річчя бренда Сітроен та 110-річного ювілею водійських прав.
Автограф-сесії та спілкування з понад 50 письменниками.

Вхід вліьний.

Виставка працює з 11.00 до 19.00

Деталі тут.

Фото – Facebook, pixabay.com.

Ольга Петренко-Цеунова

Навчалася в Києво-Могилянській академії. Любить читати і говорити про книжки, тому стала філологинею. Любить вдосконалювати тексти (які, за постструктуралістами, і є світом), тому стала редакторкою. Любить подорожі у просторі й часі, тому координує проект історичної прози "ProМинуле"