Відкрилася виставка «Між фронтами. Гравець у бісер Герман Гессе»

facebook.com

27 листопада у Києві у бібліотеці Київського політехнічного інституту відкрилася виставка «Між фронтами. Гравець у бісер Герман Гессе», організована Літературним Будинком в Берліні та Ґете-Інститутом в Україні. Експозиція діятиме до 11 грудня.

Герман Гессе працював над своїм останнім романом «Гра в бісер» понад 10 років. З 1904 року Гессе тісно співпрацював з відомим берлінським видавництвом S. Fischer Verlag і у цьому ж видавництві 1942 року хотів видати свій роман. Але чому саме там? Чому у серці «Третього рейху»? Чому Гессе не віддав роман одному із німецьких видавництв, які перебували тоді в екзилі?
Разом зі своєю дружиною Нінон, яка була родом із Чернівців, Гессе після приходу до влади націонал-соціалістів у Німеччині 1933 року допомагав німецьким емігрантам і єврейським біженцям. У приватних розмовах він неодноразово чітко висловлював своє несприйняття режиму, а от публічно, на відміну від Томаса Манна, однозначної позиції проти «Третього рейху» ніколи не займав. Після приходу до влади у Німеччині Націонал-соціалістичної робітничої партії (НСПРН) всі німецькі рахунки Гессе були заблоковані, перекази гонорарів зупинені, а деякі з його творів після 1939 року були взагалі заборонені. Водночас окупаційна преса, контрольована тією ж НСПРН, не питаючи дозволу у письменника, масово передруковувала у своїх виданнях його старі твори. Через це після закінчення війни письменника критикували.

Після 1933 року Гессе опинився «між фронтами». Про обставини та перипетії життя письменника того часу вперше розповідає виставка Літературного Будинку в Берліні та Goethe-Institut в Україні, яка містить багато нових, досі невідомих матеріалів.

Додатково до виставки 4 грудня Мікеле Ванджі прочитає лекцію «Ритми сучасності. Джазова музика в романах Веймарської республіки на прикладі роману «Степовий вовк»», а 10 грудня Олександр Юдін розповість про зв’язок Гессе та Сходу. Крім того, у рамках виставки заплановані також йога та читання з Вікторією Шум.

Вхід вільний.

Подія у Facebook.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики