Нобелівський комітет повернув Івану Франку українське громадянство

На офіційному сайті Нобелівського комітету оновили інформацію про громадянство Івана Франка, якого номінували на здобуття премії у 1916 році. Тепер у базі даних номінантів країною проживання письменника є Австро-Угорщина (нині Україна). Раніше на сайті було помилково вказано, що країною проживання Івана Франка була Російська Федерація.

З 2016 року окремі активісти намагалися примусити комітет зазначити коректну інформацію про письменника. Нещодавно у мережі дискусія спалахнула з новою силою. Так, днями на помилку звернув увагу аспірант Львівського університету ім.  Івана Франка Руслан Ганущак, про це він повідомив у дописі на своїй сторінці у Facebook.  Також Руслан закликав українців приєднуватися до флешмобу «Українці пишуть листа до Нобелівського комітету».

Зі свого боку Львівський національний літературно-меморіальний музей Франка та його директор Богдан Тихолоз виступили за офіційне звернення до комітету Нобелівської премії щодо публікації коректної інформації.

«На підставі документальних джерел, копії яких готові надати, засвідчуємо, що він був підданим Австрійської (з 1867 р. – Австро-Угорської) імперії. Тож країна (country) проживання Івана Франка має бути вказана як AUSTRIA (AT) now UKRAINE (UA), а не RUSSIAN FEDERATION (RU) now UKRAINE (UA) (як помилково зазначено в базі даних Нобелівського комітету)», – йдеться у дописі Тихолоза у Facebook.

Зазначається, що Франко дійсно був номінантом на Нобелівську премію з літератури, хоча й не отримав її з низки причин, серед яких – його передчасна смерть. Однак поет народився на території, яка тоді входила до складу Австрійській імперії, а помер у Австро-Угорській імперії.

«Так, Іван Франко кілька разів бував у Російській імперії, а також волею долі йому судилося побувати під тимчасовою російською окупацією в захопленому царськими військами під час Першої світової війни Львові (у 1914-1915 рр.). Одначе ніколи, повторюю: ніколи! країною проживання Івана Франка не була Росія (у жодних політичних формах її існування). Натомість упродовж усього свого життя він був мешканцем коронного краю Дунайської імперії – Королівства Галіції та Лодомерії (себто Галичини і Волині)», – зазначив директор музею Франка.

Нагадаємо, що на Нобелівську премію Івана Франка 25 листопада 1915 року номінував священник УГКЦ доктор Йосип Застирець із Відня. Кандидатура Франка була підтримана доктором Гаральдом Г’єрне із Упсали. Франко помер 28 травня 1916 року, тому його виключили зі списку претендентів. А нагорода того року дісталася шведському поетові Вернеру фон Гейденстаму.

Джерело: Дзеркало Тижня 

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики