Шевченківська премія отримала нову айдентику

На замовлення Міністерства культури, молоді та спорту України Агенція ISD Group в колаборації із TS/D Agency розробила концепцію, стратегію, позиціонування та брендинг Шевченківської премії.

Національна премія України імені Тараса Шевченка була заснована 20 травня 1961 року, за часів Хрущова. Вона спадкоємиця культурних премій ще сталінської доби і досі не змінювалася. 

«Візія Міністра культури була такою, щоб кожен українець знав героїв культури сьогодення і споживав найкращий український культурний продукт. Щоб коли до нас приїжджають іноземці і питають будь-кого, а хто у вас най-най-найкращий у музиці? а хто в кіно? а хто у візуальному мистецтві? — то кожен українець мав відповідь», — пояснюють розробники.

При розробці стратегії, позиціонування та брендингу Шевченківської премії, було важливо не орієнтувалися тільки на досвід агенції, а спиратися на факти та думки культурних діячів. Тому агенція провела понад 30 глибинних інтерв’ю, декілька раундів дизайн-спринтів, сесії-обговорення із видатними культурними діячами, мистецьким колом, членами та експертами комітету Шевченківської премії, а також фокус-групи із цільовою аудиторією.

«Команда проекту налічує понад п’ятдесят людей та стільки ж експертів і консультантів. Два з половиною місяці роботи. Переосмислення та перезапуск культурної премії з 60-річною історією вкрай не легка і потребує філігранної акуратності. З одної сторони, необхідно було абсорбувати потужні сенси митців, що формують образ української культури сьогодення, а з іншої сторони дбайливо трансформувати високоінтелектуальні сенси у зрозумілі для людей сентенції. Вперше я став свідком налагодженої роботи державних інституцій: Міністерства культури, комітету Шевченківської премії та Офісу Президента. Хочеться висловити окрему подяку Юрію Макарову, а також всім митцям, які  допомогли у формуванні сенсів», — зазначив Віктор Шкурба, креативний директор та засновник ISD Group.

В агенції сформулювали оновлену місію Шевченківської премії разом із членами Комітету: премія визначає найбільш значні та вагомі твори сьогодення та доносить їх до широкої аудиторії. Шевченківська премія визначає щось дійсно якісне українське. Таке, що захоплює, вражає, викликає почуття гордості: «це моє».

«Шевченківська премія — це не про самого Шевченка, а про прояви його енергії, якою він зарядив українську культуру на століття вперед. Новаторство, пасіонарність та європейська українськість Шевченка були виражені через естетику українського бароко та стали базовими відчуттями, на яких побудована айдентика премії»,  — зазначають автори нової айдентики.

Айдентика премії — не айдентика музею, галереї, театру — тобто надбання минулого. Вона про культуру сьогодні. В агенції помітили, що на знак поваги Тараса Шевченка завжди обрамлюють колом чи овалом. В дизайні рамка стала основою модулю. Із різноманітних та вигнутих рамок з’явилася перевернута «аркада» оновленого логотипу премії з декількома шарами прочитання.  У формі знаку читаються літери Ш і П. Це монограма, в якій також читається тризуб та ціла аркада рамок.

«Згусток променів, що є центром премії, у математиці називається атрактор. Він описує поведінку гравітації за певних параметрів. Так ось, Шевченко свого часу і був таким атрактором, притягував до себе обдарованих людей і запалював в них іскру, пронизував променями тяжіння особистості. Наш символ-атрактор — це гравітація харизми й таланту, яка, за умови геніальності автора замикає ці промені, вивільняє колосальну кількість енергії (натхнення), яке поширюється в маси та проливає на них світло культури. Згусток енергії, замкнутий в рамку, за напругою подібний до зведеної пружини. Сила намагається втекти назовні, вийти за окреслені межі врівноваженого модулю. З іншого боку, нагорода схожа на колайдер, що зафіксував у собі циклічну енергію. Але кожен митець має власний «патерн» геніальності, тому нагороди не схожі одна на одну», — зазначено на сайті презентації.

 

 

Наступним кроком розробників стане втілення комунікаційної стратегії: «аби 2021 року ви напевно знали, що слухати, дивитися та читати з крутого українського».

Детальніше про проект можна дізнатися тут. 

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики